PolecamyReportażeZapowiedzi i nowości

Żółty Dom, książka z National Book Award wkrótce w Polsce

Żółty Dom, książka z National Book Award wkrótce w Polsce

Sarah M. Broom za swój debiutancki reportaż —  The Yellow House — zdobyła jedną z ważniejszych nagród literackich na świecie, amerykańską National Book Award. Już niedługo polskie wydanie jej książki pt. Żółty Dom pojawi się w księgarniach nakładem Wydawnictwa Agora.

Żółty Dom, książka z National Book Award wkrótce w Polsce

Żółty Dom — osobisty reportaż o Nowym Orleanie

Autorka przedstawia niezwykły portret swojej afroamerykańskiej rodziny. Wraz z nią śledzimy losy i wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć jej bliskim.

Tytułowy Żółty Dom dziewiętnastoletnia matka autorki kupiła w 1961 roku we wschodnim Nowym Orleanie. Jednocześnie Ivory Mae Broom stała się pierwszą kobietą w rodzinie z domem na własność. To właśnie w nim żyła i wychowała dwanaścioro dzieci — Sarah jest jej najmłodszą córką. Żółty Dom w 2005 roku został zniszczony przez huragan Katrina.

W swojej książce autorka pisze nie tylko o rodzinnej historii, ale też o tytułowym Żółtym Domu. Budynku, który w pewnym momencie stał się kimś na kształt członka rodziny. To dom, z którego autorka uciekła po to, żeby później marzyć o powrocie, nawet gdy budynek już przestał istnieć.

Jednocześnie Sarah M. Broom portretuje Nowy Orlean swojej pamięci. Toteż przedstawia czytelnikom miasto pełne zapomnianych mieszkańców, silnych więzi społecznym i rodzinnych. Jej reportaż urasta do rangi traktatu na temat rasy, nierówności społecznych i wstydu, jaki z nich wynika.

Żółty dom - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

W laudacji jury po przyznaniu Broom National Book Award czytamy:

Gdyby „Żółty Dom” Sarah M. Broom był po prostu oskarżeniem usankcjonowanego przez państwo terroru na wybrzeżu Zatoki Perskiej, byłoby to oszałamiającym osiągnięciem literackim. Broom pokazuje nam jednak, że taka relacja bez zapierających dech w piersiach losów rodziny i środowiska jest w najlepszym razie krucha. „Żółty Dom” wykorzystuje reportaż, historię mówioną i mądrą analizę polityczną, aby wniknąć w pokoleniowe peknięcia, jednocześnie ujawniając burzliwe dziedzictwo jednej rodziny z przedmieść wschodniego Nowego Orleanu

Sarah M. Broom — debiutantka z National Book Award

Sarah M. Broom urodziła się w Nowym Orleanie, studiowała dziennikarstwo w Berkeley. Obecnie mieszka w Nowym Yorku. Publikowała na łamach takich pism jak: The New Yorker, New York Times MagazineThe Oxford American, czy też O, The Oprah Magazine. Żółty Dom jest jej pierwszą książką.

Polskie wydanie Żółtego Domu już 13 sierpnia pojawi się w księgarniach, tymczasem książkę można już zamówić w przedsprzedaży w tym miejscu