9788364887314Varujan Vosganian został laureatem jedenastej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016. Pisarz jest autorem książki pt. Księga szeptów i tak oto skomentował decyzję jury: Jeśli mamy uleczyć ludzkość to nie będzie to droga przez politykę ani historię, ale przez kulturę.

Varujan Vosganian – podwójny zwycięzca

Werdykt został ogłoszony 15 października na gali, która odbyła się w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Można powiedzieć, że był to niezwykle szczęśliwy dzień dla Vosganiana. Okazało się bowiem, że w pierwszej kolejności przypadła mu Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej, którą zdobył dzięki głosom czytelników. Pisarz owy werdykt skomentował następująco: Sztuka nie powinna tworzyć wniosków. Wnioski zabijają sztukę. Sztuka jest rodzajem  świadectwa i to czytelnicy tworzą wnioski, a każdy kto czyta staje się w pewien sposób pisarzem. Dosłownie kilka chwil później, jego nazwisko zostało ponownie wyczytane. Tym razem stał się już oficjalnym laureatem Angelusa 2016. Jak przyznaje Mykoła Riabczuk, przewodniczący jury, wybór nie był łatwy a narady, do kogo powinna powędrować statuetka były długie i bardzo burzliwe.

Do rąk pisarza trafiła statuetka projektu Ewy Rossano. Ale to nie wszystko. Otrzymał on również 150 tysięcy złotych. Warto dodać, że w wypadku, kiedy laureatem jest pisarz zagraniczny, także tłumacz otrzymuje oddzielne uznanie, w wysokości 20 tysięcy złotych. Tym samym dodatkową zwyciężczynią tego wieczoru była Joanna Kornaś-Warwas, która przełożyła książkę pt. Księga szeptów na język polski.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy. Zaś wszystkich czytelników, którzy jeszcze do tej pory nie zapoznali się z twórczością Varujana Vosganiana, zachęcamy do sięgnięcia po powieść Księga szeptów. Gorąco polecamy!