Ciekawostki o książkachFantastykaFantasy

Nowa powieść Tolkiena o miłości, która połączyła człowieka i elfijkę, trafi do publikacji w 2017 r!

Beren and LuthienW ostatnim czasie na rynek trafiają nowe, często niepublikowane dotąd książki Tolkiena. Za ich publikacje są odpowiedzialni synowie słynnego pisarza, szczególnie najmłodszy, Christopher. Beren and Luthien to kolejna z „odrodzonych” po śmierci pisarza powieści, które trafiają do szerokiego odbiorcy. Po niepublikowanej dotąd powieści Opowieść o Kullervo (polska premiera 8 listopada), następna w kolejności jest piękna historia miłości, która połączyła człowieka i elfijkę. Jest to powieść zupełnie wyjątkowa w twórczości Tolkiena, ponieważ pierwowzorem dla postaci Lúthien była żona pisarza, Edith.

Akcja powieści dzieje się w pierwszej Erze Śródziemna, na 6500 lat przed wydarzeniami z Władcy pierścieni. Opowiada o miłości śmiertelnego człowieka do nieśmiertelnej elfijki. Główny bohater powieści, Beren, pewnego dnia spotyka w lesie piękną Lúthien i od razu się w niej zakochuje. Jednak kochankowie nie mogą być razem.

Ojciec Lúthien, wielki elficki lord, stawia Berenowi warunek, którym jest zadanie niemal niemożliwe do zrealizowania. Jeżeli ten chce poślubić Lúthien, musi przynieść jeden z legendarnych klejnotów stworzonych przez Fëanor. Klejnot znajduje się w posiadaniu Melkor, zwanego Morgoth i Czarnym wrogiem, który wcześniej wykradł go elfom. Beren podejmuje się wykonania zadania, jednak nie wie, że w ślad za nim podąża…. Lúthien.

Książki Tolkiena znane i nieznane

Pierwotnie historia Beren and Lúthien została napisana w 1917 roku, a Tolkien napisał ją tuż po powrocie z Bitwy nad Sommą. W całości nigdy jej nie ukończył. Od momentu powstania pierwszej wersji, ulegała ona wielokrotnym modyfikacjom np. wcześniej Beren był elfem.

Opowieść Beren and Lúthien w różnej postaci pojawiała się w innych utworach Tolkiena np. w Silmarillionie oraz we fragmentach Historii Śródziemia, 12-częściowej serii opublikowanej wcześniej przez Christophera. Ponadto, uważni czytelnicy mogą sobie przypomnieć skrawki tej opowieści, które ukazały się we Władcy pierścieni, a wspominał o niej Aragorn. Obecna wersja, którą opublikuje Christopher, będzie bazowała głównie na pierwszym kształcie tej historii, jednak znajdą się tam także fragmenty późniejszych publikacji. W rezultacie, nowa książka wydana przez Christophera będzie zapisem całej ewolucji, jaką przeszła ta historia.

J.R.R. Tolkien z żoną

Książki Tolkiena z bardziej osobistym odniesieniem niż wcześniej sądzono.

Historia Beren and Lúthien jest niezwykle osobistym utworem w twórczości Tolkiena. Tolkien napisał w liście do swojego syna Christophera, że mimo, iż nigdy nie nazywał swojej żony Lúthien, to właśnie ona zainspirowała powstanie tej postaci. Opowiedział synowi, że w czasach młodości jego matka umiała pięknie śpiewać i tańczyć i zapamiętał ją właśnie taką… tańczącą wśród drzew, kiedy spotkali się podczas pobytu pisarza w East Yorkshire. Później na nagrobku małżonków wyryto napis: Beren and Lúthien.

Anglojęzyczna premiera książki Beren and Lúthien przewidziana jest na 4 maja 2017 roku, dokładnie na rok po pierwszej publikacji utworu. Z kolei premiera jednej z ostatnich „odzyskanych” książek z twórczości wielkiego pisarza, Opowieść o Kullervo, ukaże się 8 listopada, więcej informacji znajdziesz tutaj. Z kolei informacje o innych, mniej znanych, ale równie wspaniałych powieściach Tolkiena można znaleźć w artykule:

Zestawienie książek J.R.R. Tolkiena, o których być może nigdy nie słyszeliście. 🙂