Ciekawostki o książkach

Opowieść o Kullervo – nowa książka Tolkiena!

Opowieść o KullervoOpowieść o Kullervo – taki tytuł nosić będzie najnowsza, nieznana dotąd powieść J.R.R. Tolkiena. Książka ta na Zachodzie ukazała się już rok temu. Teraz będzie również dostępna dla polskich czytelników. Nie wątpimy, że jest to świetna wiadomość dla wszystkich miłośników tego pisarza. Na naszym rynku wydawniczym książka pojawi się 8 listopada bieżącego roku.

Opowieść o Kullervo w kilku słowach

Jest to najprawdopodobniej pierwszy utwór beletrystyczny utrzymany w konwencji fantasy, autorstwa Tolkiena. Badacze twórczości pisarza wskazują, iż powieść ta może być jednym z fundamentów, na którym późnej stworzył on Silmarillion. W niepublikowanym dotąd dziele zauważają oni również inspiracje czerpane z fińskiego poematu Kalevala.

Czego można spodziewać się w Opowieści o Kullervo? Tytułowy bohater jest chłopcem, który wychowuje się na gospodarstwie wujka – Untamo. Nie jest to jednak sielskie życie. Ów wujek pozbawił chłopca ojca oraz porwał mu matkę. Ponadto, Untamo kilkukrotnie próbował zabić Kullervo. To wszystko sprawia, że chłopak wyrasta na gniewnego młodzieńca, którego przepełnia gorycz. Staje się on samotnikiem, kochanym jedynie przez siostrę, Wanōn. Chociaż po swojej stronie ma on magiczne moce czarnego psa, Mustiego, jak do tej pory na nic mu się one zdały. Ponieważ Untamo zaczyna bać się bratanka, postanawia go sprzedać. I tak Kullervo staje się służącym kowala. Tam ponownie doznaje wielu upokorzeń, co skutkuje tym, iż zabija żonę mężczyzny, do którego trafił. Po tym zdarzeniu postanawia wrócić do Untamo i pomścić śmierć ojca. Jednak przeznaczenie Kullervo jest zupełnie inne. Znacznie mroczniejsze i o wiele bardziej tragiczne.

Sam Tolkien bohatera owej powieści określał mianem „nieszczęsnego Kullervo”. Jest to bez wątpienia najtragiczniejsza postać, jaką stworzył pisarz.