Kamień na kamieniuTym razem mamy przyjemność poinformować was, że tegoroczna Nagroda Karpińskiego trafiła w ręce Wiesława Myśliwskiego. Decyzja o przyznaniu tego wyróżnienia literackiego została podjęta przez jury 19 września.

Nagroda Karpińskiego

Jest ona przyznawana przez stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Białymstoku. Jej historia sięga aż 1995 roku. Wówczas pierwszym laureatem wyróżnienia stał się ksiądz Jan Twardowski. Patronem nagrody jest osiemnastowieczny poeta, Franciszek Karpiński. To jemu zawdzięczamy m.in. znane pieśni religijne pt. Kiedy ranne wstają zorze oraz Wszystkie nasze dzienne sprawy. Warto również wspomnieć, że badacze jego twórczości sugerują, iż oba dzieła powstały, gdy Karpiński przebywał w Białymstoku. To jednak nie wszystko. W tym mieście powstała także jedna z najpiękniejszych polskich kolęd Bóg się rodzi.

Tegoroczne wręczenie Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego odbędzie się już po raz 22. Wiesław Myśliwski otrzyma nagrodę na początku października w Białymstoku. Decyzję o przyznaniu wyróżnienia właśnie temu pisarzowi, jury tłumaczy faktem, iż twórczość jego jest najwyższej próby. Ponadto, uznali również, że autor za pomocą swoich tekstów odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka.

Wiesław Myśliwski jest autorem m. in. takich powieści, jak Kamień na kamieniu oraz Traktat o łuskaniu fasoli. Na koncie ma także dwie nagrody Nike. Specjalizuje się w nurcie chłopskim, a w twórczości porusza uniwersalne prawa i prawdy o ludzkiej egzystencji i otaczającym nas świecie.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy. Życzymy również dalszych sukcesów. Oczywiście, oczekujemy również kolejnych, urzekających powieści.