The Man Booker Prizes
The Man Booker Prizes - Finaliści Nagrody Bookera 2017

http://www.nagrodyliterackie.pl

Finaliści Nagrody Bookera 2017 są już w końcu znani! Wyróżnienie to jest najbardziej prestiżowym, jakie może otrzymać twórca w Wielkiej Brytanii. Historia nagrody sięga roku 1969, a samo dotarcie do finału uważa się za ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Zwycięzca natomiast, oprócz ogromnego wyróżnienia może liczyć na nagrodę w wysokości 50 tysięcy funtów. Trzeba przyznać, że taka kwota z pewnością ułatwia dalsze procesy twórcze i wydawnicze. Tym bardziej że dzięki Nagrodzie Bookera o autorze dowiaduje się niemal cały świat, a jego kariera ma szansę nabrać szybszego tempa.

Finaliści Nagrody Bookera 2017 – lista nominowanych

Jak co roku, wybór osób nominowanych do finałowej szóstki, wywołał ogromne dyskusje w całym literackim świecie. Nic dziwnego, w końcu wszystkie oczy zainteresowanych tematem zwrócone są w stronę tego prestiżowego wyróżnienia. I nie tylko sami kandydaci z niecierpliwością Czekaja na rozstrzygnięcie konkursu. Również Czytelnicy zaciskają kciuki za swoich faworytów. Są też tacy, którzy na podstawie werdyktu wybierają kolejne obowiązkowe pozycje do przeczytania. Dlatego też każda wzmianka o kolejnym etapie wywołuje sporo emocji.

Tym razem wśród szczęśliwców zakwalifikowanych do finału, znaleźli się:

Paul Auster z powieścią pt. 4321.

Emily Fridlund z powieścią pt. History of Wolves.

Mohsin Hamid z powieścią pt. Exit West.

 Fiona Mozley z powieścią pt. Elmet.

George Saunders z powieścią pt. Lincoln in the Bardo.

Ali Smith z powieścią pt. Autumn.

Ostatecznego zwycięzcę poznamy 17 października bieżącego roku. Na koniec warto przytoczyć słowa przewodniczącej jury, Baroness Lola Young, która tak oto komentuje wybór finalistów:

Za sprawą sześciu wyjątkowych i śmiałych książek, które poszerzają granice konwencji, tegoroczna lista zawiera zarówno uznanych autorów, jak i wprowadza nowe głosy na literacką scenę. Zabawne, szczere, niepokojące, niezłomne: oto powieści wyrosłe z tradycji, ale także radykalne i współczesne. Zakres emocjonalny, kulturowy, polityczny i intelektualny tych książek jest niezwykły, a sposoby, w jakie kwestionują nasze myślenie, są dowodem na moc literatury.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wybranym szczęścia! O końcowym werdykcie poinformujemy Was z przyjemnością.