Dublin Literary Award

Olga Tokarczuk po raz kolejny ląduje na krótkiej liście jednej z bardziej prestiżowych nagród literackich. Dublin Literary Award to międzynarodowe wyróżnienie, przyznawane za powieść napisaną lub przetłumaczoną na język angielski. Co ciekawe, nagroda w całości sponsorowana jest przez Urząd Miasta Dublin w Irlandii, a zwycięzca może liczyć na 100 tysięcy euro. Tym samym Międzynarodowa Nagroda Literacka w Dublinie znalazła się w gronie jednej z najbogatszych wyróżnień literackich na świecie. W tym roku również Polacy mają tam swoją przedstawicielkę!

Dublin Literary Award

Źródło logo: twitter.com/DublinLitAward

Dublin Literary Award – kto jeszcze wśród wyróżnionych?

Twórczość Olgi Tokarczuk znana była w kraju i na świecie już od dawna. Jednak Literacka Nagroda Nobla, zdobyta w 2019 roku, sprawiła, że czytelnicy oraz krytycy na nowo odkryli jej dotychczasowy dorobek. W związku z tym dobra passa polskiej pisarki trwa, a jej nazwisko pojawia się wśród nominowanych do kolejnych, prestiżowych wyróżnień. W tym roku Tokarczuk znalazła się wśród finalistów International Dublin Literary Award. Miejsce to zapewniła jej książka pt. Prowadź swój pług przez kości umarłych. Tłumaczeniem powieści na język angielski zajęła się Antonia Lloyd-Jones. Tym samym warto tutaj wspomnieć, że to ona odpowiedzialna była za wiele popularnych przekładów. Spod jej pióra wyszły tłumaczenia m.in. publikacji Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Wojciecha Tochmana, Jacka Dehnela czy Mariusza Szczygła.

Poza tym, obok polskiej noblistki, wśród nominowanych znaleźli się m.in.: Edouard Louis z powieścią pt. History of Violence, Anna Burns z książką pt. Milkman czy Anuradha Roy z publikacją pt. All the Lives We Never Lived.

Krótka lista

Źródło fot.: dublinliteraryaward.ie

Udział w konkursie zapewniają zgłoszenia, wysyłane przez biblioteki publiczne z 177 krajów całego świata! Rok temu wyróżnienie Dublin Literatury Award powędrowało do amerykańskiej pisarki Emily Ruskovich za powieść pt. Idaho.

Czekamy więc cierpliwie na ostateczny werdykt, trzymając mocno kciuki za polską przedstawicielkę. W związku z tym to dobry czas, by zapoznać się z książką Tokarczuk, która została nominowana. Dajcie znać, czy Prowadź swój pług przez kości umarłych gości w Waszych domowych biblioteczkach.

Znacie już tę historię? Sprawdźcie zatem inne książki noblistki.