Konkurs: Obalamy wymówkę – Nie czytam, bo…
KONKURS ZAKOŃCZONY
W związku z naszym poniższym artykułem „Nie czytam, bo…”, chcieliśmy zaprosić wszystkich naszych czytelników do zabawy, w której do wygrania są 4 książki!
Aby wziąć udział w konkursie, należy w komentarzach (poniżej) do tego wpisu wymienić jedną zasłyszaną wymówkę „Nie czytam, bo…” i ją po prostu obalić, czyli w kilku zdaniach udowodnić, iż jest ona bezpodstawna i zawsze znajdzie się sposób na poradzenie sobie z przyczyną rezygnowania z czytania książek. Przykłady znajdziecie w poniższym artykule.
Spośród wszystkich osób biorących udział w konkursie wybierzemy 4 osoby, które otrzymają – każdy po 1 książce. Jeśli chodzi o komentarz, liczy się oryginalność i forma wypowiedzi. Wymówki mogą się powtarzać, o ile dalsza treść komentarza będzie wytworem autorskim.
Jedna osoba może zamieścić tylko jeden komentarz. Konkurs potrwa do 15 czerwca włącznie, natomiast zwycięzcy zostaną ogłoszeni maksymalnie w przeciągu 4 dni roboczych od zakończenia konkursu.
Nagrody:
***
Zapraszamy do lektury artykułu „Nie czytam, bo…”:
Na problem niskiego czytelnictwa warto czasem spojrzeć z przymrużeniem oka. Jak przekonać kogoś do książek? Oto lista 5 najczęstszych wymówek KsiążkoSceptyków wraz z naszymi argumentami, które mają szansę ich do tego zachęcić.
1. Nie mam czasu na czytanie książek
Legenda głosi, że Theodore Roosevelt, dwudziesty szósty prezydent USA, pochłaniał jedną książkę dziennie. Pomimo pełnienia obowiązków głowy jednego z najpotężniejszych państw świata, zawsze znajdował czas na dobrą lekturę. Tym samym pozbawił nieczytających ulubionej wymówki. Wszystko, co mogliby powiedzieć o swoim życiowym zabieganiu, wypada przy Roosevelcie dosyć blado.
2. Książki są drogie
Nie da się zaprzeczyć, że zakup książki wiąże się z uszczupleniem zasobów finansowych o stosunkowo sporą kwotę. Jednak dla chcącego nic trudnego. Wystarczy podjąć książkowe wyzwanie i codziennie odkładać na ten cel złotówkę, by już po miesiącu stać się właścicielem pachnącego nowością egzemplarza dobrej prozy. Ta śmiesznie mała kwota zmobilizuje nawet największego sceptyka. Warto też przypomnieć sobie o bibliotekach, antykwariatach i specjalnych miejscach, w których każdy może zaadoptować zostawione przez innych książki.
3. Książki są nudne
„Boże, ratuj, jak to mnie zachwyca, kiedy nie zachwyca” mogłoby powtarzać za Gałkiewiczem z „Ferdydurke” tysiące polskich uczniów na widok szkolnych lektur. Z traumy omawiania arcydzieł literatury najlepiej wyjść sięgając po coś lekkiego i przyjemnego. Nie wszyscy są bowiem stworzeni do interpretowania twórczości wybitnych pisarzy. Wystarczy więc nieczytającemu podsunąć ciekawą książkę, która ma szansę go porwać. Kiedy wędka zostanie zarzucona, trzeba cierpliwie czekać aż nasza ofiara przyjdzie po więcej.
4. Czytanie książek nie przydaje się w życiu
Nie od dziś wiadomo, że człowiek uczy się nie tylko na błędach. Im więcej w swoim życiu doświadczy, tym większa będzie jego wiedza na temat świata. Dlatego symbolem mądrości jest starzec z siwą brodą, który niejedno już widział. A najnowsze badania nad mózgiem pokazują, że nasz organizm czytane historie przeżywa tak, jakby działy się naprawdę. Książki mają więc ogromną siłę oddziaływania i są w stanie wywołać w nas prawdziwe emocje. Sprawiają, że stajemy się wrażliwymi, empatycznymi, a przede wszystkim nieskrępowanymi myślowo ludźmi. Bo chyba lepiej mieć szerokie horyzonty, niż nie mieć ich wcale, prawda?
5. Książki są dobre dla humanistów, a ja mam umysł ścisły
Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest podstawą zdobywania wszelkiej wiedzy. Obserwacje dzieci w wieku szkolnym dowodzą, że uczniowie, którzy wcześniej nauczyli się płynnie czytać, mają lepsze wyniki w nauce, również z przedmiotów ścisłych. Czy tego chcemy, czy nie, nasz świat zdefiniowany jest przez słowo. I im więcej będziemy mieć z nim do czynienia, tym łatwiej będzie się nam odnaleźć w otaczającej rzeczywistości.
***
Zapraszamy do lajkowania i udostępniania artykułu oraz do wzięcia udziału w naszej zabawie „Obalamy wymówkę – Nie czytam, bo…”!
***
Lista zwycięzców:
- Gonzo
- Kasia Błachnia
- Tomek Bolach
Osoby wytypowane prosimy o kontakt na maila redakcja@coprzeczytac.pl. W tytule maila proszę wpisać “Konkurs Nie czytam, bo…”, natomiast w treści maila proszę wpisać swój adres korespondencyjny.