Martyna Majok – pierwsza Polka z nagrodą Pulitzera
Martyna Majok została tegoroczną laureatką Nagrody Pulitzera w kategorii dramatu. Jest pierwszą Polką nagrodzoną tą prestiżową nagrodą. Jury doceniło napisaną przez nią sztukę Cost of living.
Nagroda Pulitzera jest przyznawana raz w roku za wybitne osiągnięcia w 21 kategoriach z dziedziny dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Nagrodę w 1917 roku ufundował amerykański wydawca i dziennikarz pochodzenia węgierskiego – Joseph Pulitzer.
Martyna Majok – zdolna dramatopisarka młodego pokolenia
Martyna Majok urodziła się w 1985 roku w Bytomiu. Gdy miała pięć lat lat, razem z rodzicami wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Jej rodzice, tak jak bardzo często emigranci pierwszego pokolenia, pracowali ciężko w nisko opłacanych branżach.
Mimo że nie pochodziła z zamożnej rodziny, Martyna Majok ukończyła Julliard i prestiżowy Uniwersytet w Chicago. Dzięki pełnemu stypendium, studiowała na Yale. To właśnie te studia pomogły spełnić jej marzenia o zostaniu pisarką. Pisać zaczęła dość późno, bo dopiero w wieku 21 lat.
Jej sztuki zachwyciły widzów w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Chicago. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.
Cost of Living z nagrodą Pulitzera
Sztuka Martyny Majok Cost of Living zachwyciła jury. To historia czterech różnych osób, z których każda stara się przetrwać najlepiej jak potrafi. Występuje w niej dwoje niepełnosprawnych bohaterów, których grają niepełnosprawni aktorzy. Pozostałe dwie postaci w Cost of living to ich opiekunowie, którzy zajmują się niepełnosprawnymi z różnych przyczyn. Mężczyzna jest członkiem rodziny, a kobieta – osobą zatrudnioną w roli opiekunki. Oczywiście to nie kalectwo jest tematem jej dramatu, tylko potrzeba związków między ludźmi i ich relacje.
Na oficjalnej stronie Nagrody Pulitzera Sztuka Martyny Majok Cost of Living została przedstawiona jako:
Uczciwe, oryginalne dzieło, które zaprasza widzów, aby zbadali różnorodne postrzeganie przywilejów i połączenia między ludźmi za pomocą dwóch par niedopasowanych osób: byłego kierowcy ciężarówki i jego niedawno sparaliżowanej byłej żony oraz aroganckiego młodzieńca z mózgowym porażeniem dziecięcym i jego nowym opiekunem.*
Z niecierpliwością czekamy na polskie wydanie dramatu. 🙂 Tymczasem fragment można zobaczyć tutaj:
* źródło: http://www.pulitzer.org/winners/martyna-majok