Maciej Zaremba Bielawski z Nagrodą Kapuścińskiego 2019
Podczas Warszawskich Targów Książki poznaliśmy laureatów 10., jubileuszowej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Spośród reportaży, które zostały wydane w naszym kraju w zeszłym roku, na wyróżnienie zasłużył Dom z dwiema wieżami Macieja Zaremby Bielawskiego. Oprócz autora nagrodzono też tłumacza, który przełożył tę książkę z języka szwedzkiego – Mariusza Kalinowskiego.
Te najważniejsze polskie nagrody za literaturę nurtu non-fiction zostały wręczone 24 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Wielowarstwowa opowieść o ojczyźnie i wygnaniu
Warto zaznaczyć, że Jury wybrało tegorocznego laureata jednogłośnie. W składzie znaleźli się: William Brand, Julia Fiedorczuk, Tadeusz Sobolewski i Nina Witoszek oraz przewodnicząca, Olga Stanisławska.
William Brand podczas ogłaszanie werdyktu powiedział:
– Maciej Zaremba Bielawski przesuwa granice reportażu, by z elementów własnych doświadczeń, archiwalnego śledztwa i głębokich rozważań nad polsko-żydowską historią zbudować wielowarstwową opowieść o ojczyźnie i o wygnaniu. „Dom z dwiema wieżami” dotyka fundamentów tego, kim jesteśmy i co nas kształtuje. Formułuje pytania, których bolesność świadczy o tym, jak bardzo są dziś potrzebne. I przypomina o sile literatury.
Maciej Zaremba Bielawski z Nagrodą Kapuścińskiego 2019
Maciej Zaremba Bielawski urodził się w 1951 roku, a w 1969 wyemigrował do Szwecji, tam pracuje jako reporter czołowego szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. W naszym kraju ukazały się także trzy wcześniejsze książki: Polski hydraulik, Higieniści. Z dziejów eugeniki oraz Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny.
Nagrodzony reportaż, Dom z dwiema wieżami to w dużej mierze autobiograficzna opowieść. Zatem znajdziemy w niej wczesne wspomnienia autora. Jednocześnie to opowieść o antysemityzmie. Rodzina autora musiała uciec przed prześladowaniami związanymi z antysemicką kampanią PRL-u. Bielawski po latach wraca do rodzinnej historii. Jak wprawny reporter poszukuje dokumentów, by o swojej rodzinie i o sobie dowiedzieć się więcej. To reportaż bardzo osobisty i emocjonalny.
Polsko-szwedzki dziennikarz dołączył do znakomitego grona laureatów Nagrody Kapuścińskiego. W poprzednich edycjach konkursu wyróżnieni zostali: Jean Hatzfeld i tłumacz Jacek Giszczak; Swietłana Aleksijewicz i tłumacz Jerzy Czech; Liao Yiwu i tłumacze Wen Huang oraz Agnieszka Pokojska; Ed Vulliamy i tłumacz Janusz Ochab; Elisabeth Åsbrink i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska; Michał Olszewski i tłumacz Mariusz Kalinowski; Paweł P. Reszka; Rana Dasgupta i tłumacze: Barbara Kopeć-Umiastowska oraz Marta Szafrańska-Brandt; Anna Bikont i Sergiusz Kowalski.
Redakcja CoPrzeczytać.pl serdecznie gratuluje laureatom, a Was zachęcam do sięgnięcia po nagrodzoną książkę. Znajdziecie ją w tym miejscu.