6 najciekawszych premier science fiction w październiku – zestawienie
Fantastyka naukowa staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Wzrost zainteresowania tą gałęzią literatury można zauważyć we wzroście ilości książek pojawiających się w ostatnim czasie na polskim rynku. Ponadto, coraz więcej naszych krajanów próbuje swoich sił w stworzeniu porywającej opowieści, umiejscowionej w bliższej, bądź zdecydowanie dalszej przyszłości. Autorzy wywodzący się z innych gatunków literatury robią skok w bok i dzięki temu powstają takie rewelacyjne działa jak SybirPunk Michała Gołkowskiego, Shadow Raptors Sławomira Nieściura i Czarne Światła Martyny Raduchowskiej.
6 najciekawszych premier science fiction
W ostatnich latach nie brakuje również bardzo obiecujących, nowych nazwisk. Przy tej okazji warto wspomnieć o Magdalenie Świerczek-Gryboś, Arturze Pomiernym, Edwardzie Strunie i Kornelu Mikołajczyku. Zapamiętajcie te nazwiska drodzy czytelnicy, gdyż wierzę, że już niedługo będzie o nich głośniej. Patrząc na długą listę propozycji październikowych, wybrałem 6 najciekawszych premier science fiction, na które chciałbym zwrócić waszą uwagę.
Marko Kloos, Wojny Palladowe: Wstrząsy wtórne
Marko Kloos jest rozpoznawany głównie za sprawą serii Frontlines. Wojny Palladowe, jedna z najciekawszych premier science fiction, to nowe uniwersum tworzone dopiero od 2019 roku. Obecnie w skład serii wchodzą Wstrząsy wtórne oraz Ballistic. Trzecia książka ukaże się w przyszłym roku. Jeżeli Marko Kloos podtrzyma tendencję z Frontlines (siedem tomów), będziemy mieli okazję przez dłuższy czas poobserwować wydarzenia z Wojen Palladowych. Wstrząsy wtórne pierwotnie zapowiedziane na koniec września, z uwagi na nieprzewidziane okoliczności, ukażą się z niewielkim opóźnieniem. Nowej serii od Marko Kloosa możemy spodziewać się na półkach sklepowych już 2 października.
W systemie Gaja toczy się międzyplanetarna wojna. Władze jednej z planet, Gretii, dążą do stabilizacji. Zawiązują niepewny sojusz w celu ratowania zasobów, populacji i międzyplanetarnej gospodarki. Aden Robertson poświęcił kilkanaście lat swojego życia przegranej sprawie. Mając na rękach krew pół miliona ofiar, odsunął się w cień, próbując wieść spokojne życie. Niestety obecny konflikt zatacza coraz szersze kręgi i zmusza go to powrotu do brutalnego życia.
Michał Gołkowski, SybirPunk vol. 3
Rosyjski cyberpunk podbił serca czytelników fantastyki. Pierwsza część, która ukazała się w marcu, była powiewem świeżości w tym gatunku literatury. SybirPunk Michała Gołkowskiego zbiera wiele pozytywnych recenzji za oryginalny styl i specyficzną wizję świata.
Saszka, zwany Chudym, próbuje skrzyknąć tych, na których jeszcze może liczyć. Jedni muszą się szykować na sprawdzian przyjaźni i wierności, inni na czas zapłaty. Podobno będzie dużo dragów, strzelanin, fajerwerków i seksu. Szykujcie się na jazdę bez trzymanki, premiera 28 października.
Timothy Zahn, Thrawn: zdrada
Gdy w 2012 roku Disney wykupił LucasFilm przearanżowano całe uniwersum Gwiezdnych wojen. Dziewięćdziesiąt procent książek i komiksów powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, odsunięto do tak zwanych Legend i wykluczono z kanonu. Od tego czasu historie w świecie Gwiezdnych wojen tworzy się na nowo.
Timothy Zahn zyskał swoją popularność, dzięki trylogii Thrawna, której głównym bohaterem był specyficzny, niebieskoskóry przedstawiciel cywilizacji znajdującej się poza granicami znanego świata. Wśród fanów Gwiezdnych wojen, Thrawn zyskał popularność bliską tej, jaką może pochwalić się Lord Vader. Naturalną zatem stała się decyzja o odświeżeniu jego historii i napisaniu trylogii, wchodzącej w skład Nowego Kanonu. Premiera trzeciego tomu ukaże się 14 października.
Od długiego czasu Thrawn wspinał się po szczeblach wojskowej kariery, służąc Imperium. Stał się jednym z najskuteczniejszych admirałów imperialnej floty. Teraz nadchodzi moment próby. Będzie musiał udowodnić swoją lojalność wobec Imperatora Palpatine.
Alfred Bester, Człowiek do przeróbki
Człowiek do przeróbki będzie ostatnią książką z serii Wehikuł Czasu, która zostanie wydana w tym roku. Powieść Alfreda Bestera zapoczątkowała powstanie gatunku cyberpunk. Premiera już 20 października.
Ben Reich toczy walkę z kartelem D’Courtneya. Po odrzuceniu oferty fuzji, jego firma znajduje się na przegranej pozycji. Morderstwo głównego konkurenta może okazać się jedynym rozwiązaniem. Czy Ben Reich zdecyduje się na ten ryzykowny krok?
Robert J. Szmidt, Mrok nad Tokyoramą
Szmidt to jedno z ważniejszych nazwisk na polskiej scenie fantastyki naukowej. Rozpoznawalny dzięki bardzo dobrze przyjętej przez czytelników serii Pola dawno zapomnianych bitew ani myśli porzucać ogromnego uniwersum. Mrok nad Tokyoramą jest spin-offem serii umiejscowionym w drugiej połowie XXI wieku. Skomplikowana intryga ubrana w cyberpunkowe szaty zabierze nas w mroczne ulice futurystycznych metropolii. W tej serii poznamy przyczyny i procesy, które doprowadziły do kształtu międzygwiezdnego imperium, jakie znamy z Pól dawno zapomnianych bitew. Premiera książki już 28 października.
Rafał Tymura, Polak o japońskich korzeniach, były żołnierz sił specjalnych, pracuje jako ochroniarz jednego z polityków. Pewnego dnia jego żona staje się celem lokalnych oligarchów, którzy mordują ją z zimną krwią. Motywowany zemstą Tymura rusza na poszukiwania ludzi odpowiedzialnych za zniszczenie jego życia.
Evan Currie, Archangel One: wzlot aniołów
Evan Currie jest autorem dwóch bardzo dobrze ocenianych serii science fiction: Hayden War i Odyssey One. Ta druga zyskała na tyle duże zainteresowanie fanów, w związku z czym Currie zdecydował się nie porzucać tego uniwersum. Kontynuacja historii z Odyssey One wraz z częścią znanych już czytelnikom bohaterów, przeniesiona została do nowej serii Archangel One. Premiera drugiego tomu zapowiedziana jest na 29 października.
Kapitan Steph Michaels zinfiltrował systemy Wolnych Gwiazd na pokładzie przejętego frachtowca. Dowodzi załogą złożoną z jeńców, a ich misją jest przejęcie cennego surowca z placówki wroga. Podając się za korsarza, wspierany przez Eskadrę Archaniołów, rozpoczyna operację przejęcia celu. Niestety w trakcie misji wszystko staje na głowie.
Autor zestawienia: Robert Rejmaniak