Hanna Krall Synapsy Marii H. – nowość
Najwybitniejsza polska reporterka wraca z nową książką! Tym razem mistrzyni reportażu sięga m.in. po niesamowitą historię kobiety, która przeżyła warszawskie getto i uderzenie samolotu w pierwszą wieżę World Trade Center. Trudne do uwierzenia? Hanna Krall przyzwyczaiła nas jednak do historii, które wydają się niemożliwe. Kolejną znajdziesz w książce Synapsy Marii H.
Hanna Krall, Synapsy Marii H.
W reportażu Synapsy Marii H. poznajemy sylwetki dwóch Marii. Pierwsza z nich to Maria Twardokęs-Hrabowska, była polska opozycjonistka, więziona w 1981 roku za wspieranie strajku. Kobieta obecnie zmaga się z trudami, jakie niesie ze sobą teraźniejszość. Wychowuje bowiem syna cierpiącego na autyzm, przez co musi mierzyć się z nieprzychylnością społeczeństwa, nieczułego na inność i nieprzygotowanego na spotkanie z tym, co odbiega od ogólnie przyjętych norm i standardów. Chcąc nie chcąc, stara się nauczyć z tym żyć.
Druga to Maria Hrabowska, „matka jej męża”. Historia tej kobiety jest tak niesamowita, że trudna do uwierzenia. Maria przeżyła piekło II wojny światowej, a w tym koszmar warszawskiego getta. Mogłoby się wydawać, że to już jest bardzo dużo, jak na jednego człowieka. Jednak tu pojawia się życie, ze swoimi pokrętnymi zrządzeniami losu i funduje kobiecie kolejną „bombę”. Maria znajduje się bowiem w jednej z wież World Trade Center podczas największego ataku terrorystycznego. Po uderzeniu samolotu w budynek pokonuje 1800 schodów i wychodzi na ulice.
W opisie książki na stronie Wydawnictwa Literackiego, którego nakładem Synapsy Marii H. pojawią się w księgarniach 8 października, znajdujemy klucz do interpretacji enigmatycznego tytułu: Synapsy to mosty w mózgu między przeszłością a tym, co teraz. Hanna Krall szuka odpowiedzi na pytania: czy da się zapomnieć o przeszłości i jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie, w którym liczy się tylko to, co tu i teraz? Po odpowiedzi należy sięgnąć do książki, którą znajdziesz w tym miejscu.
Hanna Krall – mistrzyni polskiego reportażu
Nikt nie umie zgłębić tajemnic ludzkiego istnienia lepiej niż Hanna Krall — czytamy w tym samym opisie. I rzeczywiście, przypominając sobie m.in. głośny wywiad z Markiem Edelmanem Zdążyć przed Panem Bogiem, trudno się z tym nie zgodzić. Jeśli do tej pory nie zgłębiłeś twórczości autorki, zachęcamy do sięgnięcia po zbiór jej najlepszych reportaży, Fantom bólu. W książce tej, oprócz wspomnianego już wywiadu, znajdziesz więcej niebanalnych i szczerych historii, poruszających, inteligentnych i skłaniających do przemyśleń. Opowieści o osobach z różnych światów, ich słabościach, bohaterstwie i trudnościach losu.
Hanna Krall doskonale wie, jak w ubrać w słowa historię drugiego człowieka. Sama również nie ma za sobą łatwej przeszłości. Mając żydowskie korzenie, doskonale poznała okropieństwa II Wojny Światowej. Na własnej skórze przekonała się jednak, jak przewrotny potrafi być los, gdy cudem została uratowana przed transportem do getta. Może właśnie dlatego trafiają do niej te wszystkie niesamowite historie. Jedną z nich znajdziesz w jej najnowszej książce Synapsy Marii H.
Powiązane artykuły: