10 filmowych adaptacji science fiction po 2000 roku – cz. 1
XXI wiek jest zdecydowanie przełomowym, gdy myślimy o branży filmowej. Tempo rozwoju technologii rośnie wykładniczo, dając twórcom coraz więcej możliwości. Nic więc dziwnego, że adaptacje literatury fantastycznonaukowej regularnie pojawiają się na dużych ekranach. Wysokie budżety i rozwijająca się technologia, dają reżyserom oręż do tworzenia jeszcze bardziej widowiskowych i zapierających dech w piersi filmów. Poniżej przedstawiam Wam pierwszą piątkę z 10 filmowych adaptacji science fiction stworzonych po 2000 roku.
10 filmowych adaptacji science fiction po 2000 – cz. 1
Kolejność filmów w zestawieniu nie jest przypadkowa, bo oparłem ją na średniej ocen z portali filmweb.pl oraz imdb.co.
Marsjanin (2015), adaptacja powieści Andy Weira
Film Ridleya Scotta zdobył m.in. nagrodę Saturna i dwa Złote Globy. Nominowano go również w aż siedmiu Oscarowych kategoriach. Dość wierną adaptację książki okrzyknięto jednym z lepszych filmów w karierze reżysera.
Amerykański astronauta Mark Watney zostaje uznany za zmarłego i pozostawiony przez załogę na Czerwonej Planecie. Gdy główny bohater odzyskuje przytomność, zdaje sobie sprawę, że za wszelką cenę musi przetrwać, mimo wszystkich przeciwności losu. Rozpoczyna heroiczną walkę o własne życie i powrót do domu.
Po książkowy pierwowzór możesz sięgnąć tutaj.
Nowy Początek (2016), adaptacja opowiadania Teda Chianga
Nowy Początek to kameralny dreszczowiec z gatunku science fiction. Fantastycznonaukowa historia, lekko ocierająca się o horror, oparta została na opowiadaniu autorstwa Teda Chianga, zawartego w zbiorze Historia twojego życia. Autor, określany mianem mistrza krótkiej formy, uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy.
Fabuła opowiadania i filmu skupia się na pierwszym kontakcie z tajemniczymi przybyszami z kosmosu. Po serii lądowań niesamowitych statków kosmicznych na Ziemi, ekspertka lingwistyki ma za zadanie porozumieć się z obcą rasą.
Swój zbiór opowiadań Teda Chianga znajdziesz w tym miejscu.
Raport Mniejszości (2002), adaptacja opowiadania Philipa K. Dicka
Raport Mniejszości jest adaptacją opowiadania o tej samej nazwie. To właśnie w tej opowieści Philip K. Dick snuje niepokojącą wizję przyszłości, w której sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć popełnienie zbrodni, zanim ktokolwiek jej dokona. W efekcie dochodzi do paradoksu, w którym ludzi zaczyna sądzić się za zbrodnie, których jeszcze nie popełnili. Książkę znajdziesz tutaj.
Jestem Legendą (2007), adaptacja powieści Richarda Mathesona
Książka Jestem Legendą autorstwa Richarda Mathesona powstała w 1954 roku. Jej akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych i z tego względu od początku uznano ją za przedstawiciela gatunku science fiction. Postapokaliptyczną historię, w której ostatni żyjący ludzie muszą stawić czoła krwiożerczym zombie, dzisiaj uznaje się jednak za przedstawiciela literatury grozy.
Matheson jako jeden z pierwszych pisarzy pokazał, że nieumarli nie muszą czaić się w ruinach średniowiecznych zamków, lecz mogą się okazać problemem dzisiejszego świata. To jemu, będącemu inspiracją dla wielu twórców, możemy zawdzięczać istnienie większości filmów i seriali z zombie na pierwszym planie.
Film, w którym w główną rolę wcielił się Will Smith, jest mocno niedoceniany. Mimo to, fani trupich tematów, powinni go zobaczyć chociaż raz w życiu. Zanim obejrzysz film, przeczytaj książkę, która dostępna jest tutaj.
Ready Player One (2018), adaptacja powieści Ernesta Cline’a
Ponownie w zestawieniu pojawia się film Stevena Spilberga. Przełomowa technika łącząca świat kina ze światem gier komputerowych umożliwiła później powstanie m.in. takich filmów jak Alita: Battle Angel oraz Free Guy. Pełen akcji, humoru i odniesień do świata popkultury Ready Player One, zdecydowanie zasługuje miano filmu science fiction, który trzeba znać.
W 2045 roku Ziemia jest okropnym miejscem do życia. Ludzie uciekają do wirtualnego świata, próbując zapomnieć o przytłaczającej rzeczywistości. Stworzony z rozmachem wirtualny świat OASIS daje możliwość bycia tym, kim się chce, robić to, na co ma się ochotę i żyć na jednej z tysiąca planet.
Książkę Ernesta Cline’a znajdziesz w tym miejscu.
Autor zestawienia: Robert Rejmaniak
Powiązane artykuły: