5 książek dla dzieci, które zawierają ponadczasowe prawdy dla dorosłych
Kubuś Puchatek rzekł mawiać: Nie możesz ciągle czekać w lesie, aż ktoś do Ciebie przyjdzie, bywa, że to Ty musisz wyjść do innych. Czasami najprostsze rzeczy tak trudno jest wytłumaczyć dorosłymi słowami. Istnieją książeczki dla dzieci całkiem niezwykłe, ponieważ tak naprawdę powinniśmy je poznać dopiero kiedy dorośniemy. Zawierają niezwykle cenne i uniwersalne prawdy o nas i otaczającym nas świecie, które są nam ogromnie potrzebne w całkiem dorosłym życiu, aby nie poruszać się w nim po omacku, a trzymając w ręce pochodnię, płonącą żywym ogniem.
1. Jesteś piękna, ale jesteś pusta. Nikt nie odda za Ciebie życia
– Mały Książę, Antoine de Saint Exupery
Jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń? Skąd wiemy, że to, co czujemy do drugiej osoby, to miłość? Prawdziwe, trwałe związki tworzymy bardzo często już jako dorośli, to wtedy tak naprawdę zadajemy sobie te pytania. Małego Księcia Antoine de Saint Exupery napisał będąc w szpitalu. Przeżywał wtedy wiele życiowych rozterek, miał problemy w małżeństwie, musiał uciekać z kraju z powodu wojny i do tego pojawiły się problemy ze zdrowiem. To wszystko miało odzwierciedlenie w Małym Księciu, to na karty tej cienkiej książeczki przelał swoje wszystkie troski, wątpliwości, które w sobie nosił i jednocześnie odpowiedzi, z którymi chciał się z nami podzielić. W Małym Księciu, nieco baśniowej historii o małym chłopcu, znajdziemy prawdy uniwersalne, które pozwolą nam zrozumieć, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość, poświęcenie i szczęście. To odpowiedzi na pytania, które możemy zadawać całe życie, nigdy nie uzyskując satysfakcjonujących odpowiedzi. Tutaj mamy je wszystkie.
2. Ludzie mówią, że nic nie jest niemożliwe, ale przecież ja robię NIC każdego dnia
–Kubuś Puchatek, Alan Alexander Milne
Kubuś Puchatek to całkiem niezwykły, pluszowy miś. Pod nieco lekkomyślnym, ciapowatym zachowaniem skrywa się prawdziwa skarbnica życiowych mądrości. W dzisiejszym zwariowanym świecie, w którym stale za czymś gonimy (bardzo często tym wielkim, upragnionym czymś są pieniądze), powoli zatracamy się, nie odczuwając już szczęścia. Kubuś w swoich nieco dziecinnych rozważaniach mówi nam, czym to szczęście naprawdę jest: to brzuszek pełen dobrego miodu, to przyjaciele, którzy są wokół nas, to uczucia, którymi kogoś obdarzamy. Zadziwiające jest także to, że w słowach Kubusia jest również wiele nadziei. Pluszowy miś często dodaje otuchy nam – dorosłym, bagatelizując nasze wielkie, życiowe dylematy i rozterki, mówiąc: z każdej sytuacji jest jakieś wyjście lub: przecież nic wielkiego się nie stało.
3. Doskonale wiem, kim byłam jeszcze dzisiaj rano, ale sądzę, że musiałam zmienić się kilka razy od tamtej pory
–Alicja w krainie czarów. Po drugiej stronie lustra, Lewis Carroll
Alicja po drugiej stronie lustra jest wersją słynnej baśni dla dzieci, tym razem dedykowaną dorosłym. W przedstawionych dialogach, które z pozoru są nic nieznaczącą paplaniną, ukryte zostały całkiem sensowne prawdy życiowe, z których mogą czerpać dorośli. Czasami musimy naprawdę się nagłowić, żeby zrozumieć, co Lewis Carroll chciał nam przekazać. Jednak kiedy zaczniemy powoli odkrywać ukryty w nich sens, zrozumiemy, że pozostawił dla nas kilka drogowskazów. Trzeba je tylko dostrzec, żeby w plątaninie codziennych spraw i rozterek, znaleźć w końcu drogę do domu.
4. Nie obawiam się burz, dzięki nim wiem, jak bezpiecznie prowadzić mój okręt
–Małe kobietki, Louisa May Alcott
Louisa May Alcott napisała Małe kobietki bazując na własnych doświadczeniach. Wychowywała się z trzema siostrami, wiodąc niezwykle barwne życie rodzinne. To, co zachwyca w tej książce, to mądrość rodzicielki młodych dziewcząt, która starała się im wpoić niezwykle cenne i wartościowe życiowe zasady, znacznie wyprzedzając czasy, w których żyła i obowiązujące konwenanse. Starała się wytłumaczyć córkom, jak naprawdę powinny budować swoją wartość i co w życiu jest rzeczywiście ważne. Możemy czerpać z udzielanych przez nią rad, także dzisiaj, bo wbrew pozorom wiele się nie zmieniło. Ciągle umniejsza się wartość kobiet, odbierając im niezależność i swobodę wyrażania myśli, narzucając pewne schematy. Louisa May Alcott napisała niezwykle mądrą, zabawną i ciepłą książkę, która może być przewodnikiem i źródłem mądrych, życiowych rad dla wielu młodych dziewcząt, wchodzących w dorosłe życie.
5. To czy posiadasz serce nie jest odzwierciedleniem tego, jak bardzo kochasz, ale jak bardzo jesteś kochany przez innych
–Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Frank Baum Lyman
Historię małej Dorotki, blaszanego Drwala, tchórzliwego Lwa i Stracha na wróble znają niemal wszystkie dzieci. Jednak kiedy bliżej przysłuchamy się słowom, które wypowiadają bohaterowie, szybko przekonamy się jak wiele zawierają prawdy o świecie dorosłych. Okazuje się, że największa siła, której tak pragniemy, kryje się w naszym sercu, a pokonywanie własnych słabości zależy tylko od nas samych. Są one tak silne, jak my im na to pozwalamy. Czarnoksiężnik z Krainy Oz to piękna opowieść o ludzkiej naturze i o tym, że aby odkryć, to co jest w nas najcenniejsze, musimy tylko wiedzieć, gdzie trzeba patrzeć.
Książki dla dzieci są zwykle pełne kolorowych obrazków, miłych zwierzątek i dużej czcionki. Mają za zadanie tłumaczyć świat dzieciom posługując się ich językiem. Jednak niektóre z nich tłumaczą świat także dorosłym. Pod prostymi, lekkimi zdaniami ukryte są symboliczne i niezwykle głębokie myśli, tak jakby ktoś pisał szyfrem, który tylko my-dorośli możemy odczytać.