Abdulrazak Gurnah - książki noblisty już w przyszłym roku w Polsce

Wydawnictwo Poznańskie będzie polskim wydawcą książek tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pierwszy polski przekład powieści Afterlives Abdulrazaka Gurnaha trafi w ręce czytelników już w przyszłym roku. Wydawca poinformował o tym w poście w swoich mediach społecznościowych.

Abdulrazak Gurnah - książki noblisty już w przyszłym roku w Polsce

Abdulrazak Gurnah – będą polskie wydania książek noblisty

Afterlives, ostatnia powieść noblisty, miała premierę w 2020 roku, a już w przyszłym roku możemy się spodziewać jej pierwszego polskiego wydania. Jednocześnie będzie też pierwszą książką Abdulrazaka Gurnaha, jaka ukaże się w polskim przekładzie.

Kolonializm: pozbawianie tożsamości i korzeni

Akcję powieści Afterlives autor osadził w pierwszej połowie XX wieku w Tanzanii. Splata ze sobą losy ludzi uwikłane w trudną kolonialną historię.

Jednym z bohaterów jest Ilias, którego niemieckie wojska kolonialne wykradły rodzinie. Wcielony do wojska, musiał walczyć w wojnie przeciwko własnym rodakom. Kiedy po latach wraca do rodzinnej wioski, okazuje się, że jego rodzice już nie żyją, a siostra została oddana w niewolę.

Do wioski wraca też Hamza, który został sprzedany i dorastał jako prawa ręka jednego z kolonialnych oficerów. Teraz, pozbawiony wszystkiego, chce odnaleźć miejsce, w którym będzie bezpieczny.

Ilias i Hamza żyją obok siebie, pracują razem, zakochują się… Jednak nad kontynent nadciąga widmo kolejnej wojny, które burzy namiastkę bezpieczeństwa, jaką udało się zbudować młodym mężczyznom.

Abdulrazak Gurnah w Afterlives, podobnie jak w innych swoich książkach, przygląda się skutkom kolonializmu: pozbawianiu tożsamości, korzeni. Jednocześnie pisze z wielką empatią i wrażliwością.

Powieść znalazła się na długiej liście nominowanych do nagrody The Orwell Prize For Political Fiction 2021 oraz na krótkiej do The Walter Scott Prize 2021.

Afertlives – polski przekład w księgarniach w 2022 roku

Nie znamy jeszcze daty premiery pierwszej polskiej książki noblisty, ale z niecierpliwością będziemy śledzić informacje od Wydawnictwa Poznańskiego. Na razie wiadomo, że przekład książki powinien pojawić się w księgarniach w 2022 roku.

Sprawdź też: