Apteka pod Złotym Moździerzem - prequel Kobiet z Ulicy Grodzkiej

Sześć silnych kobiet walczących o swoje marzenia, rodzinna klątwa i dawny Kraków w tle. Tak w kilku słowach można opisać sagę Lucyny Olejniczak, Kobiety z ulicy Grodzkiej. W zeszłym roku ukazała się ostatnia część serii. Wiemy, jak trudno rozstać się z bohaterami wielotomowych historii. Dlatego mamy więc dla was wieść na otarcie łez. Właśnie ukazał się pierwszy tom nowego cyklu o przeklętym rodzie Franciszka Bernata! Powieść Obca otwiera serię Apteka pod Złotym Moździerzem.

Apteka pod Złotym Moździerzem

Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca, czyli  powrót Kobiet z ulicy Grodzkiej

Wiktoria, Matylda, Weronika, Emilia i Aleksandra – ich zawikłane losy toczą się w cieniu klątwy, którą rzuciła na cały ich ród bohaterka pierwszego tomu, Hanka. Oprócz tragicznego fatum łączy je jednak także wewnętrzna siła i determinacja, by podążać za głosem serca: realizować marzenia, walczyć o swoje prawa i możliwość bycia z ukochaną osobą. Nie zawsze jest to łatwe. Zwłaszcza że przyjdzie im zmierzyć się nie tylko z prywatnymi problemami, lecz także z bolesnymi rozdziałami polskiej historii.

Dawne krzywdy rodzą nowe konflikty, a stare rany trudno całkowicie zagoić. Czy bohaterkom uda się wreszcie przełamać złą passę i zadośćuczynić grzechom z przeszłości? Jedno jest pewne – saga Kobiety z ulicy Grodzkiej jest pełną emocji podróżą do dawnego Krakowa, pozwalającą zatracić się w wyjątkowej atmosferze minionych dekad i umożliwiającą głębsze zrozumienie problemów, z jakimi być może musiały się mierzyć także i nasze mamy oraz babcie.

Apteka pod Złotym Moździerzem - prequel Kobiet z Ulicy Grodzkiej

Apteka pod Złotym Moździerzem, czyli jak się to wszystko zaczęło

W książce pt. Obca, pierwszym tomie nowej serii, zrobimy krok wstecz i poznamy historię protoplastów bohaterów sagi.

Jest połowa XIX wieku, tereny ówczesnej Galicji. Do klasztoru benedyktynek przybywa ciężarna młoda kobieta, szukająca schronienia po ucieczce z ogarniętej zarazą wioski. Wkrótce na świat przychodzi jej córeczka, Magda. Dziewczynka spędza dzieciństwo i młodość u sióstr zakonnych, a po osiągnięciu dorosłości przybywa do Krakowa, by rozpocząć nowe życie.

Choć wychowana w klasztornym rygorze, Magda nie należy do cichych i pokornych – wszędzie jej pełno, jest żądna wiedzy i spragniona wrażeń. Bierze udział w powstaniu krakowskim, przeżywa pierwszą miłość, a nade wszystko pragnie jednego – założyć własną aptekę i pomagać w ten sposób cierpiącym ludziom. Pomimo uprzedzeń, które na każdym kroku utrudniają jej działanie, Magda nie poddaje się i walczy o swoją wizję. Okazuje się jednak, że za niektóre marzenia trzeba zapłacić naprawdę wysoką cenę…

Fascynująca historia, niezwykłe portrety bohaterek, a do tego historyczne wydarzenia ujęte z perspektywy ich (nie)zwykłych uczestników – saga Lucyny Olejniczak potrafi wciągnąć na długie godziny.

Jeśli lubisz klimat XIX-wiecznych powieści, seria Apteka pod Złotym Moździerzem będzie dla Ciebie idealną lekturową propozycją! Książkę Obca otwierającą cykl znajdziesz ją tutaj. Jeśli natomiast chciałbyś najpierw poznać cykl Kobiety z ulicy Grodzkiej, koniecznie zerknij tu.

Autorka artykułu: Magdalena Białek