biografia Grzegorza Ciechowskiego w TaniaKsiążka.pl

W czerwcu ukarze się biografia Grzegorza Ciechowskiego. Z niecierpliwością czekam (jestem pewna, że nie tylko ja!) na termin publikacji książki Piotra Stelmacha Lżejszy od fotografii – o Grzegorzu Ciechowskim. Wydawnictwo Literackie zapowiedziało publikację na 6 czerwca. A to już NIEDŁUGO!

Grzegorza Ciechowskiego nie trzeba przedstawiać. Urodził się w 1957 Jest legendarną postacią, ikoną polskiego rocka. Był leaderem zespołu Republika. Solowo występował pod pseudonimem Obywatel G.C. Zmarł stanowczo za młodo, 22 grudnia 2001 roku, w szpitalu po nagłej operacji tętniaka. Od jego śmierci minęło już prawie dwadzieścia lat, a stworzone przez niego piosenki nadal poruszają. Był niesamowitym tekściarzem, potrafił układać słowa w taki sposób, że nadawał im olbrzymi ładunek emocjonalny. Bardzo często wracam do jego piosenek.

 Lżejszy od fotografii… – Biografia Grzegorza Ciechowskiego

Lżejszy od fotografii… to niezwykła książka napisana przez dziennikarza radiowej Trójki, Piotra Stelmacha. Radiowiec zaczyna swoją opowieść w 2001 roku wiadomością o nagłej śmierci Grzegorza Ciechowskiego.

O życiu muzyka dowiadujemy się z bogactwa rozmów. na których opiera się książka. Autor przeprowadza je z przyjaciółmi i rodziną Grzegorza Ciechowskiego.

Z rozmów wyłania się obraz artysty: tego jaki był, jak tworzył, jakie miał relacje z ludźmi. Piotrowi Stelmachowi udaje się dotrzeć do wielu osobistych, niepublikowanych wcześniej zdjęć.

Jaka jest biografia Grzegorza Ciechowskiego i jaki portret muzyka się z niej wyłania? Na stronie Wydawnictwa Literackiego,  możemy przeczytać:

„Lżejszy od fotografii…” to najpełniejszy portret Grzegorza Ciechowskiego. Z bogactwa rozmów przeprowadzonych przez Piotra Stelmacha wyłania się obraz konsekwentnego i bezkompromisowego artysty, lojalnego przyjaciela i choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca. Ciechowski jawi się tu też jako humorysta i autor bezlitosnych żartów, które jego współpracowników nieraz doprowadzały do szewskiej pasji, a dziś wspominają je z rozrzewnieniem.

Książkę można już zamówić tutaj: Lżejszy od fotografii Piotr Stelmach.

Tymczasem, żeby umilić oczekiwanie zapraszam do posłuchania piosenki, która niewątpliwie była inspiracją dla tytułu książki:

Niecierpliwie czekam na tę publikację. Chętnie zagłębię się w tą lekturę słuchając muzyki Grzegorza Ciechowskiego. Myślę, że wielu fanów artysty na nią czeka. Czy mam rację?