Casanova. W świecie uwodziciela – recenzja książki
Casanova. W świecie uwodziciela Laurence’a Bergreena to tryskająca humorem i przepełniona śmiałą erotyką nowa biografia najsłynniejszego kochanka wszechczasów. Chcecie wiedzieć, kim prywatnie był człowiek, który dzisiaj urósł do rangi symbolu sztuki miłosnej?
Giacomo Casanova pochodził z Wenecji – najbardziej grzesznego i rozwiązłego miasta oświeceniowej Europy. Jako mały chłopiec został opuszczony przez matkę, która wybrała karierę aktorki i kurtyzany. Dorosły Casanova niejako podzielił jej los, jednak jego tułaczka przybrała bardziej spektakularny obrót.
Tak naprawdę ten największy uwodziciel i łamacz serc w każdej napotkanej kobiecie poszukiwał ciepła utraconej niegdyś matki. Doświadczenie braku miłości najważniejszej osoby na świecie zaważyło na całym jego późniejszym życiu i dało początek legendzie, która trwa do dziś. Casanova wdawał się w burzliwe romanse, przegrywał pożyczane pieniądze, dążył do sławy i uciekał od odpowiedzialności – za wszelką cenę próbował „być kimś, by pokonać swój lęk przed byciem nikim”.
Casanova. W świecie uwodziciela – libertyn, anarchista, awanturnik
Młody Casanova szybko porzucił karierę kaznodziei, by rozpocząć życie na własnych zasadach. Ten niezwykle inteligentny i sprytny mężczyzna nie miał ani statusu, ani majątku, ale to nie przeszkodziło mu obracać się wśród najpotężniejszych ludzi tamtych czasów.
Gościł na dworach papieży, Ludwika XV, carycy Katarzyny czy Józefa Poniatowskiego, był autorem kilkutomowej historii Polski oraz wielu innych dzieł. Wpadł na pomysł narodowej loterii we Francji, która przetrwała nawet Wielką Rewolucję. Uciekł z najpilniej strzeżonego więzienia w swoim kraju, a także polemizował z samym Wolterem. I to tylko część z jego niewiarygodnych poczynań!
W wolnym czasie Giacomo uwodził i zaciągał do łóżka absolutnie wszystkie kobiety, jakie tylko wpadły mu w oko. Od hrabianek po praczki, od zakonnic po prostytutki – żadna nie mogła się oprzeć urokowi słynnego Casanovy, mistrza sztuki miłosnej, który każdej wybrance obiecywał dozgonną miłość i zapewniał najintensywniejsze erotyczne doznania.
Casanova. W świecie uwodziciela – filozof stręczycielstwa, cesarz Erosa, impresario ekstazy
Biografia Casanovy przypomina połączenie powieści przygodowej i historycznej z odważnym romansem. Laurence Bergreen swoją prawie sześciusetstronicową książkę oparł na pamiętnikach wenecjanina – dwunastotomowym dziele, pisanym przez Giacomo kilka lat przed śmiercią. Warto wspomnieć, że rękopisy Historii mojego życia w 2010 roku zostały sprzedane Bibliotece Francuskiej za bagatela dziewięć milionów dolarów, co stanowi absolutny rekord w skali świata!
Laurence Bergreen w toku opowieści wielokrotnie cytuje samego Casanovę, przez co możemy poznać barwny, literacki styl oświeceniowego awanturnika. Autor nie ogranicza się jednak do samych pamiętników – korzysta także z innych źródeł, a bibliografia uwzględniona przy tworzeniu Casanovy robi ogromne wrażenie. Dzięki temu książka Bergreena staje się prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat obyczajów i mentalności XVIII-wiecznej Europy. Gwarantuję, że Czytelnik będzie zaskoczony obrazem epoki – daleko jej bowiem do typowego pojmowania racjonalnego czasu oświecenia.
Bergreen udowadnia bowiem, że nie tylko światem Giacomo rządził Eros, a rozpustny wenecjanin nie stanowił specjalnego wyjątku na tle współczesnych sobie ludzi. W owym czasie seks wylewał się z salonów i burdeli, apartamentów papieży i pokojów hrabianek, nie wspominając o kobiecych klasztorach, które były synonimem domu publicznego. Jednak tylko Casanova potrafił przekuć swój popęd w międzynarodowy sukces i na zawsze zapisać się na kartach historii.
Casanova. W świecie uwodziciela – pomiędzy fascynacją a zgorszeniem
Lektura Casanovy. W świecie uwodziciela zapewnia Czytelnikowi mnóstwo rozrywki. Dawno nie spotkałam się z tak rozbrajająco szczerą, zabawną i zaskakującą biografią. Jej główny bohater budzi sympatię, czarując odbiorcę swoim autentyzmem oraz niepospolitą osobowością.
Pozytywny obraz Casanovy nie jest jednak jedynym, jaki wyłania się z jego biografii. Bergreen nie ukrywa, że Giacomo nie był tylko mało szkodliwym miłośnikiem kobiecych wdzięków. Casanova dopuszczał się w swoim życiu wielu budzących zgorszenie czynów – pomagał przy aborcji, sypiał z własną córką czy brał udział w zbiorowym gwałcie. Te wątki kładą się cieniem na barwnym życiorysie weneckiego podrywacza.
Jednak w ogólnym rozrachunku, ciężko nie obdarzyć Giacomo sympatią. Casanova bezwstydnie uwodzi nawet współczesnego Czytelnika, co tylko po raz kolejny dowodzi jego geniuszu. Mam przeczucie, że czytając te słowa, byłby bardzo zadowolony. Marzenie porzuconego chłopca o wielkości i sławie stało się faktem – nikt nie odbierze mu już zasłużonego tytułu największego kochanka i uwodziciela wszechczasów.
Kup książkę Casanova. W świecie uwodziciela Laurence’a Bergreena w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>
Ocena Malwiny
-
10/10
-
7/10
-
6/10
-
10/10
Fragment recenzji
Lektura Casanovy. W świecie uwodziciela zapewnia czytelnikowi mnóstwo rozrywki. Dawno nie spotkałam się z tak rozbrajająco szczerą, zabawną i zaskakującą biografią. Jej główny bohater budzi sympatię i czaruje odbiorcę swoim autentyzmem oraz niepospolitą osobowością.