ReportażeZapowiedzi i nowości

Duchowe życie zwierząt, czyli o ludzkich uczuciach w sercach zwierząt.

Sekretne życie drzew, pierwsza książka Petera Wohllebena, niespodziewanie pewnie także dla samego autora, stała się światowym bestsellerem. A wraz z nią nieznany nikomu leśnik stał się jednym z autorów New York Timesa. Ale tak naprawdę nie powinno to nikogo dziwić, bo nie bez powodu piosenka, która opowiada prawdę staje się największym hitem list przebojów. Podobnie stało się w przypadku opowieści o prawdziwej miłości i szacunku, niezwykłej, bo łączącej człowieka i las. Peter Wohlleben w swojej kolejnej książce zatytułowanej Duchowe życie zwierząt postanowił odsłonić przed nami skrawek swoich niezwykłych spostrzeżeń i serca, które tym razem pozwoliło mu usłyszeć głos zwierząt.

Zwierzęta potrafią kłamać i się wstydzić

Tak naprawdę ta książka, podobnie jak Sekretne życie drzew, otwiera przed nami kolejne drzwi. Drzwi, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Nagle okazuje się, że światy, które uważaliśmy za gorsze pod względem emocjonalnym i duchowym od tego ludzkiego, mają równie bogate wnętrze i równie wiele do zaoferowania. Zawsze dzielimy świat na człowieka i przyrodę, ludzie lubią podkreślać swoją dominację. Tymczasem Peter Wohlleben pokazuje nam, że świat roślin i zwierząt nie funkcjonuje jedynie na zasadzie przedłużenia gatunku i przetrwania, ale ma równie bogaty pejzaż uczuć wewnętrznych, całkiem podobny do tego ludzkiego. W swojej drugiej książce Peter zaprasza nas do świata zwierząt, który tylko pozornie dobrze znamy. Czy kogut potrafi kłamać? Czy koń może się wstydzić?

Nauka to potwierdza

Jednak ta książka nie jest jedynie zbiorem osobistych obserwacji autora, ani jego przypuszczeń. Znajdziecie w niej szereg dowodów naukowych, które udowadniają, że to o czym mówi Peter jest prawdą. Nauka od dawna interesuje się światem wewnętrznym zwierząt, gromadząc coraz więcej dowodów, potwierdzających, że świat przyrody i ludzi ma równie gorące i bogate, a przede wszystkim bijące serce. Peter przedstawia dowody naukowe, mówi o najnowszych odkryciach dotyczących zachowań zwierząt i bogactwa ich przeżyć wewnętrznych. Okazuje się, że podobnie jak las tworzy jedną wielką rodzinę, troszczących się o siebie jednostek, tak zwierzęta są zdolne do tzw. głębokich uczuć. Potrafią kochać, nienawidzić, wstydzić się, kłamać, odczuwać przywiązanie, nawiązywać przyjaźń, opłakiwać bliskich.

Opada kurtyna

Dzięki tej książce kolejna tajemnica świata przyrody zostanie Wam wyjawiona. Sami zdecydujcie, czy będziecie potrafili docenić ten dar, który ofiarowuje Wam Peter i zaczniecie postrzegać świat przyrody z zupełnie innej, nowej perspektywy.

O pierwszej książce Petera pisałam też w artykule: TOLKIEN MIAŁ RACJĘ, DRZEWA NAPRAWDĘ POTRAFIĄ MÓWIĆ…