Ekranizacje i adaptacje

Ekranizacja powieści Amerykańscy bogowie w 2017 roku

american godsAmerykańscy bogowie uznawani są za najlepszą powieść Neila Gaimana. Już w 2017 roku doczekamy się ekranizacji tej fenomenalnej historii. 10 odcinkowy serial wyemituje stacja Starz.

Historia w książce Amerykańscy bogowie obraca się wokół narastającego konfliktu pomiędzy starymi i nowymi bogami. Tymi pierwszymi są tradycyjni bogowie, znani z Biblii i Mitologii, którzy z upływem lat tracą swoich wyznawców. Z drugiej strony mamy natomiast nowych bogów, odzwierciedlających zamiłowanie współczesnego społeczeństwa do pieniędzy, technologii, sławy i narkotyków. Jednym z głównych bohaterów jest były więzień, Cień. Po powrocie do domu spotyka on tajemniczego Pana Wednesday, jednego ze starych bogów. Następnie razem wyruszają w niezwykłą podróż po Stanach Zjednoczonych.

Produkcja ta od dawna była obiecywana widzom i przez nich także wielce wyczekiwana. Wszystko zaczęło się od planowanego przez stację HBO serialu, który miał się składać z sześciu sezonów, każdy po 10-12 odcinków. Jednak nieoczekiwanie w 2014 roku pojawiła się informacja, że prawa do powieści uzyskał producent telewizyjny Fremantle Media. Tym sposobem serial znalazł się w rękach stacji Starz i to ona ostatecznie wyemituje ekranizację dzieła Neila Gaimana.

Showrunnerami projektu są Bryan Fuller (Herosi, Hannibal) oraz Michael Green (Kings). Reżyserią natomiast zajął się David Slade, pracujący wcześniej przy produkcji Hannibala i serialu Powers. Kolejna wiadomość ucieszy zapewne wszystkich fanów powieści, bowiem scenariusz jest dziełem samego Neila Gaimana! Obsada aktorska jest równie wyborna, na ekranach telewizorów ujrzymy takie sławy jak Ricky Whittle (Cień), Ian McShane (Pan Wednesday), Peter Stormare (Czarnobóg), Emily Browning (Laura).

Jeżeli serial odniesie oczekiwany sukces to w przyszłości z pewnością pojawią się kolejne sezony. Podczas jednego z wywiadów Bryan Fuller wyjawił, że spin-offy Amerykańskich bogów mogą dotyczyć historii pomniejszych bogów przedstawionych w głównej serii.