Ekranizacje nagradzanych książek. Zobaczymy je już w tym roku!
Twórcy przygotowują mnóstwo filmów i seriali, których fabuły mają swoje literackie pierwowzory. Pisaliśmy Wam o tym, że jeszcze w tym roku zobaczymy mnóstwo nowych ekranizacji książek. Dziś mam kolejną porcję informacji. Tym razem skupiłam się na filmowych adaptacjach książek uznanych przez krytyków. To tytuły, które zdobyły wyróżnienia bądź znalazły się w finałach ważnych nagród literackich.
Ekranizacje nagradzanych książek. Te filmy zobaczymy jeszcze w tym roku!
Bracia Sisters Patrick deWitt
Ta książka zdobyła wiele prestiżowych nagród m.in. Nagrodę Literacką Gubernatora Kanady. Dzięki tej powieści autor, Patrick deWitt znalazł się też w finale Nagrody Bookera.
Bracia Sisters to książka napisana w konwencji sensacyjnego westernu. Jej akcja ma miejsce w czasie gorączki złota w latach 50. XIX wieku. O tej książce mówi się, że jest mistrzowskim hołdem złożonym westernom klasy B i stanowi ukłon w stronę estetyki filmów Braci Coen. Głównymi bohaterami są brutalni bracia Sisters: Eli i Charlie. Obaj dostają zlecenie zabójstwa, więc wyruszają z Oregonu do Kalifornii.
Ekranizację tej książki przygotował Jacques Audiard. W tytułowe role wcielają się John C. Reilly i Joaquin Phoenix. Film miał już światową premierę we wrześniu, jednak w polskich kinach będziemy mogli go obejrzeć od 22 lutego.
Filmowa produkcja została już nominowana do m.in do Cezarów i w tym przypadku: aż w ośmiu kategoriach, w tym dla najlepszego reżysera.
Książkę Bracia Sisters Patricka deWitta możecie zamówić tutaj.
Szczygieł Donna Tartt
Za Szczygła autorka dostała w 2014 roku Nagrodę Pulitzera. To opowieść, której fabuła łączy w sobie opowieść kryminalną z powieścią psychologiczną.
Główny bohater, Theo, ma kłopoty w szkole. Podczas podróży na spotkanie z dyrektorem, razem z matką postanawiają odwiedzić muzeum sztuki. Tylko że właśnie tego dnia w muzeum podłożono bombę. W wyniku jej wybuchu ginie matka chłopca, a on pod wpływem szoku zabiera ze sobą obraz, który kochała. Ten portret przykutego łańcuchem szczygła będzie już zawsze towarzyszyć Theo.
Chłopak dojrzewa, jednak nie umie poradzić sobie z rzeczywistością. Zażywa narkotyki i wplątuje się w niebezpieczne relacje z półświatkiem nielegalnego handlu sztuką.
W filmie Szczygieł Johna Crowley’a w poszczególnych bohaterów wcielą się m.in. Nicole Kidman, Sarah Paulson, Finn Wolfhard i Ansel Elgort. Ekranizację na ekranach polskich kin będziemy mogli zobaczyć w połowie listopada.
Nagrodzoną Pulitzerem książkę Donny Tartt możecie kupić tutaj.
Ciemno, prawie noc Joanna Bator
Niedawno pisaliśmy Wam już o filmie Borysa Lankosza opartym na nagrodzonej m.in. Nike książce Joanny Bator, Ciemno, prawie noc. Jednak przy okazji tego zestawienia chcę zwrócić Waszą uwagę na to, że już niedługo, 13 marca, w księgarniach pojawi się jej nowe wydanie z filmową okładką.
W Wałbrzychu – rodzinnym mieście reporterki Alicji Tabor – w tajemniczy sposób znikają dzieci. Co więcej, mieszkańcy są pod wpływem samozwańczego przywódcy, Jerzego Łabędzia. To dlatego miasto opanowuje mesjanistyczno-narodowe szaleństwo. Podczas pracy nad reportażem o zaginionych dzieciach, Alicja zaczyna odkrywać tajemnice o własnej przeszłości.
Film Lankosza z Magdaleną Cielecką w roli głównej pojawi się w kinach już 22 marca. Tymczasem egzemplarz książki Ciemno, prawie noc w filmowej okładce w przedsprzedaży nawet dziś możecie zarezerwować w tym miejscu.
A ja jak zawsze zachęcam Was do tego, żebyście najpierw przeczytali oryginalne książkowe opowieści, a dopiero później obejrzeli ich adaptacje. 🙂