Gatunek Young Adult, czyli książki dla nastolatków, cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród czytelników w wieku gimnazjalnym i licealnym, ale nawet wśród dorosłych. Sprawdź, które tytuły obecnie podbijają półkę YA. Startujemy od miejsca 4.

4. Polecane książki dla nastolatków: Chłopak na zastępstwo, West Kasie

Chłopak na zastępstwoGia Montgomery wciąż opowiadała znajomym o swoim starszym, niezwykle przystojnym chłopaku. W momencie, kiedy miała go wszystkim przedstawić podczas szkolnego balu, on postanowił z nią zerwać. Gia jednak nie miała zamiaru umrzeć ze wstydu i szybko wykombinowała, że poprosi nieznajomego przystojniaka, żeby przez dwie godziny poudawał jej byłego faceta. W końcu jej znajomi nie znają Bradleya, więc plan wydał się niezwykle pomysłowy.

Nieznajomy chłopak, zgadza się na tą małą szaradę. Kiedy jest już po balu, Gia zdaje sobie sprawę, że coś poszło nie tak. Zamiast myśleć o odzyskaniu Bradleya, w głowie ciągle ma swojego podstawionego chłopaka. W dodatku jej chłopak na zastępstwo za namową siostry, prosi dziewczynę o podobną przysługę, tym razem na imprezie jego byłej dziewczyny. Kiedy wszystko się wydaje zmierzać do nowej, szczęśliwej miłości, pojawia się Bradley. Były chłopa Gii ma jeden cel: zamienić jej życie w piekło.

3. Polecane książki dla nastolatków: Rywalki 5 korona, Kiera Cass

Rywalki 5 koronaSeria Kiery Cass stała się światowym fenomenem, co potwierdza fakt, że właśnie ukazał się 5 tom słynnych Rywalek. W tej części cyklu poznamy dalsze rozterki miłosne kolejnego, książęcego pokolenia.

Tym razem “selekcji” będzie dokonywać młoda księżniczka. Eadlyn jest piękna i bogata, a do szczęścia brakuje jej tylko wielkiej miłości. Jednak nie pokłada zbyt wielkiej nadziei w całym przedsięwzięciu, jakim jest wybór ukochanego spośród 35 kandydatów. Jednak wkrótce następujące po sobie wydarzenia, sprawiają, że zmieni zdanie i stanie przed wielkim i trudnym wyborem. Zanim sięgnięcie po ten tom, przeczytajcie najpierw 4 część pt. Następczyni, gdzie poznajemy pierwszy etap “selekcji” młodziutkiej Eadlyn.

2. Polecane książki dla nastolatków: Niebezpieczne kłamstwa, Becca Fitzpatrick

Niebezpieczne kłamstwaBecca Fitzpatrick jest znana przede wszystkim z fenomenalnej serii: Szeptem (ang. Hush Hush). Tym razem, ku uciesze fanów na całym świecie, w końcu wydała kolejną książkę.

Tym razem nie poznamy żadnych oszałamiająco przystojnych aniołów, ale całkiem przyziemnych ludzi. Stella miała pecha i stała się niezwykle cennym świadkiem poważnego przestępstwa. Widziała morderstwo dilera swojej matki. Teraz w ramach programu ochrony świadków zostaje wysłana na odludzie, a życie które znała zostaje zamknięte w jej przeszłości. Dziewczyna jest zrozpaczona, ponieważ w dawnym życiu pozostał także jej ukochany. Teraz wszystko musi zaczynać od nowa. Nie spodziewa się jednak, że na jej drodze stanie Chet i spowoduje, że serce Stelli znowu zabije mocniej. Jednak jeżeli dziewczyna sądzi, że jej nowe, anonimowe życie da jej bezpieczeństwo, mocno się zdziwi. Ci, którzy czyhają na jej życie, są bliżej niż sądzi.

1. Polecane książki dla nastolatków: Strażniczka książek, Mechthild Gläser

Strażniczka książekKsiążka będzie wspaniałą przygodą, szczególnie dla fanek literatury klasycznej, w tym takich autorów jak Wiliam Szekspir, Jane Austen, Werther Goethe.

Młoda, 17-letnia Amy, uwielbia czytać książki i żyje po trosze w świecie swoich ulubionych bohaterów. Nigdy nie przypuszczała, że kiedy ucieknie ze swoją mamą na niezwykłą wyspę w Północnej Szkocji, znajdzie się tak blisko swoich książkowych ulubieńców. Okaże się, że Amy posiada niezwykły dar i wkrótce jej życie bardzo się zmieni. Z początku wydarzenia, w których bierze udział wydają się jej niezwykle interesującą i zapierającą dech w piersi przygodą, jednak szybko okazuje się, że czyha na nią wielkie niebezpieczeństwo.

Czy skusicie się na któryś z polecanych tytułów YA? Koniecznie dajcie znać, która książka przypadła Wam do gustu 🙂