PolecamyRecenzje

Historia brody Christopher Oldstone-Moore – recenzja

Historia brody

Co pewien czas stara moda lubi do nas wracać. Dokładnie tak stało się z brodą, która po prawie wieku znikomej obecności na męskich twarzach, wróciła jako symbol stylu i klasy. Rosnąca moda na brodę nie mogła przejść niezauważona w książkowym świecie. Christopher Oldstone-Moore stworzył Historię brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu i zrobił to zaskakująco dobrze!

Historia brody – obserwacje autora

Jako doświadczony historyk, Christopher doskonale wie, jak przemycić wiedzę w subtelny i ciekawy dla Czytelnika sposób. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że aż 500 stron na temat brody jest prawie nie możliwa do napisania, a co dopiero przeczytania. A jednak książkę pochłaniana się w naprawdę ekspresowym tempie. Autor serwuje nam wnikliwe badania i obserwacje okraszone mnóstwem ciekawostek z naukowego światka. Znajdziemy tu fakty z zakresu antropologii jak i biologii, ale przede wszystkim jest to historia społeczna błyskotliwie ukazująca, co broda znaczyła przez te wszystkie lata dla mężczyzn i czemu była i jest niekwestionowanym fenomenem.

Historia brody – słów kilka o książce

Książka, jak na literaturę faktu przystało jest napisana rzeczowo i bez zbędnych ozdobników. Czytelnik ma zachwycić się głównie treścią, choć w tej książce podziw wzbudzają także załączone liczne fotografie, które pozwalają na lepsze zrozumienie tematu i w pewnym sensie przenoszą nas do minionych lat. Możemy zobaczyć, jak broda towarzyszyła ważnym i wybitnym postaciom historycznym. Nosili ją zarówno politycy jak i artyści, a także zwykli ludzie.

Historia brody – krótkie podsumowanie

Książka jest przyjemna w odbiorze i jeśli miałabym ocenić ją w skali od 1 do 10, to postawiłabym mocne 9. Tej powieści nie można nic zarzucić, jest dopracowana zarówno pod względem wartości merytorycznego przekazu, jak i oprawy technicznej i wizualnej. Warsztat pisarski autora cechuje się dużym doświadczeniem i dojrzałością oraz wiedzą na temat tego, jak pisać by było jak najciekawiej. Jednakże nie jest to książka wzbudzająca duże emocje i tych właśnie wzruszeń mi zabrakło. Jak na literaturę faktu przystało, książka co najwyżej zadziwia.

Tak czy inaczej, Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu to wartościowa pozycja, którą zdecydowanie poleciłabym każdemu, niezależnie od wieku czy zainteresowań.

Recenzja została nadesłana przez Izabelę Piechocką.