Iwona Chmielewska zdobyła Małego Nobla

Mamy niemały powód do dumy. Polska graficzka, Iwona Chmielewska, za książkę Kołysanka dla babci zdobyła Małego Nobla – nagrodę główną w konkursie Bologna Ragazzi Award 2020!

Iwona Chmielewska zdobyła Małego Nobla

Iwona Chmielewska to ceniona na całym świecie ilustratorka i pisarka. Jej książki obrazkowe, tzw. picture books, wydano do tej pory m.in. w Niemczech, Meksyku, Chinach, Japonii, Korei Południowej, czy Tajwanie.

Jako jedyna polska autorka posiada swój fanklub w Korei Południowej. Jest to kraj, do którego bardzo chętnie powraca, by prowadzić zajęcia ze studentami w Seulu oraz spotykać się z czytelnikami. Dzięki temu jej czytelnicy mają szansę zapoznać się z polską kulturą oraz historią.

Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Pozycje, które zyskały uznanie na arenie międzynarodowej to m.in. Thinking ABC. Jest to książka obrazkowa, której plansze pomagają koreańskim uczniom w nauce języka angielskiego. Za tytuł ten autorka otrzymała Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie.

Innym przykładem nagrodzonej pracy są Oczywizualna poetycka opowieść o poznawaniu świata przez pryzmat zmysłów, za którą Iwona Chmielewska zdobyła Małego Nobla. Rok 2020 przyniósł polskiej autorce kolejną nagrodę przyznawaną przez Międzynarodowe Targi w Bolonii. Tym razem za książkę Kołysanka dla babci.

Bologna Ragazii Award – o nagrodzie słów kilka

Konkurs Bologna Ragazzi Award 2020 organizowany jest przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii. Są one najważniejszymi targami książki dla dzieci i młodzieży na świecie. Ich wielkość oraz ranga sprawia, że włoski konkurs nazywany jest Małym Noblem i porównywalny jest do ceremonii rozdania Oskarów.

Książki Iwony Chmielewskiej to wyraziste, wysmakowane i dopracowane graficznie pozycje. W tegorocznej edycji Bologna Ragazii Award organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Bolonii postanowili wyróżnić jej twórczość z książkę Kołysanka dla babci, wydaną przez wydawnictwo BIR 비룡소 z Seulu. Za niniejszą pozycję autorka otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons. O czym opowiada?

Jak pisze sama Iwona Chmielewska, Kołysanka dla babci to książka o Łodzi oraz Pabianicach – jej rodzinnym mieście. Bohaterką powieści jest babcia Hulga, ciężko pracująca przy krosnach na trzy zmiany. Pozycja dotyka tematu niedocenianych łódzkich włókniarek i opowiada o ich prostym życiu. Bologna Ragazii Award jest również o tyle wyjątkowa, że jak mówi autorka:

Po tym ciężkim dla mnie roku spędzonym głównie w szpitalu, kiedy myślałam, że nie ma już dla mnie nowych horyzontów pojawia się ta nagroda.

Iwonie Chmielewskiej składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu fantastycznych projektów!

Iwona Chmielewska zdobyła Małego Nobla