Artykuły

Jak czytać więcej książek? Zrealizuj postanowienie noworoczne

Nowy rok, nowe cele czytelnicze! Czy na twojej liście postanowień znalazło się pobicie zeszłorocznego rekordu przeczytanych książek? A może chcesz częściej udawać się w podróże po literackich światach? Mam kilka rad, dzięki którym dowiesz się, jak czytać więcej książek.

Jak czytać więcej książek? Poradnik, jak zrealizować postanowienia noworoczne

Jak czytać więcej książek?
Określ jasne, mierzalne i możliwe do osiągnięcia cele

Zacznij od jasno określonego celu. Powinien być konkretny, żeby łatwiej było ci mierzyć postępy.

 • Zamiast: „będę czytać więcej”, postanów sobie: „przeczytam dwie książki w miesiącu” lub „na czytanie poświęcę pół godziny każdego dnia”.
 • Zamiast: „sięgnę po książki z gatunków, które omijam”, postanów: „do czerwca przeczytam dwie biografie i powieść fantasy”.

Do sprawdzania, jak idzie ci z realizacją czytelniczych celów, przyda się notes, zeszyt, dokument online w aplikacji, z której lubisz korzystać, lub specjalny planer czytelniczy (dobrze przemyślany jest Planer Książkary od wydawnictwa Young).

Mierz postępy, dzięki temu realnie poczujesz sukces. Tym samym dasz sobie zastrzyk motywacji.

Zaplanuj czas na czytanie

Nie musisz tworzyć szerokich, specjalistycznych planów.

W pierwszej kolejności zastanów się nad swoim planem dnia, tygodnia. Być może już w swojej rutynie masz okienko, które możesz przeznaczyć właśnie na czytanie.

 • Dojeżdżasz do szkoły albo do pracy autobusem? Możesz czytać w trakcie podróży.
 • Masz dziecko, które chodzi na cykliczne zajęcia dodatkowe, a Ty czekasz, aż je skończy? Zabieraj ze sobą książkę lub czytnik.
 • Masz wieczorem chwilę dla siebie, którą spędzasz scrollując media społecznościowe lub oglądając seriale? Część tego czasu poświęć na czytanie.

Jeśli nie masz takiego okienka, to je stwórz.

Być może po całym pełnym wrażeń dniu czujesz, że przyda ci się chwila wyciszenia? Wtedy spróbuj wypracować w sobie nawyk sięgania po książkę przed zaśnięciem. Twój umysł podczas czytania skupi się na historii, wiec dasz sobie chwilę wytchnienia od codziennych problemów i obowiązków, a przy okazji podarujesz  sobie możliwość nabrania dystansu do tego, co się wydarzyło w ciągu dnia.

Dla bardzo zajętych — audiobooki

Pomyśl o audiobookach. Możesz ich słuchać, kiedy uprawiasz sport, spacerujesz, gotujesz, sprzątasz lub robisz makijaż — czyli przy czynnościach, które mocno nie angażują umysłowo.

Jest jeszcze jedna zaleta audiobooków — „czytasz” i jednocześnie nie męczysz wzroku. Docenią to zwłaszcza osoby, które na co dzień pracują przy komputerze.

Uważasz, że nawet najlepsza lektorska interpretacja powieści nie jest w stanie zastąpić sensorycznego obcowania z papierem? Nie musisz się ograniczać do jednego formatu książek. Żeby nie zabrakło ci szelestu kartek czy ich zapachu, sięgaj po książki papierowe, zawsze gdy będziesz mieć trochę więcej czasu.

Szukaj czytelniczych inspiracji… albo pozwól, żeby znalazły ciebie

Pozwól, żeby czytelnicze inspiracje cię znalazły. Wtedy nie będziesz wkładać wysiłku w to, żeby wybrać swoje lektury. Jest na to kilka prostych sposobów.

 • Dołącz do grup czytelniczych na Facebooku (np. Wszystkie pieniążki wydaję na książki).
 • Zaobserwuj profile kilku bookstagramerów.
 • Obserwuj profile wydawnictw, po których książki sięgasz najczęściej.
 • Zapisz się na newsletter któregoś z popularnych portali dla czytelników.
 • Subskrybuj newsletter dużej księgarni (np. TaniaKsiazka.pl), żeby wiedzieć o zniżkach.
 • Zaglądaj na listy bestsellerów (np. TopKa)

Gwarantuję, że wtedy czytelnicza inspiracja sama cię znajdzie. Dodatkowo bycie członkiem czytelniczej społeczności da ci sporo motywacji, a ta też się przyda podczas realizacji postanowień.

Mam nadzieję, że któraś z tych rad pomoże ci zrealizować postanowienia. Trzymamy kciuki za to, żeby twój rok był pełen książek, tak samo jak nasz. A może masz jakieś swoje sposoby na to, jak czytać więcej?

W poszukiwaniu książek wartych przeczytania, odsyłam cię do tej listy bestsellerów. Sprawdź, co klienci księgarń teraz wybierają najczęściej 👇

Nie wiesz, co czytać? Sprawdź TopKę z książkami, które wybrali inni

To też może cię zainteresować: