Stanisław Lem to prawdopodobnie najbardziej poważany i uznany autor polskiej fantastyki. Tematy jakie poruszał w swoich powieściach to między innymi: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumiewania się istot inteligentnych, czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem – jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Przez pewien okres czasu był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem science-fiction. Jego twórczość wciąż ma wielu fanów w wielu krajach świata. Dziś chcemy zaprezentować Wam cztery naszym zdaniem najlepsze powieści Stanisława Lema, które z pewnością wpisują się w klasykę gatunku fantasy, science-fiction.

Klasyka polskiego science-fiction, czyli najlepsze powieści Stanisława Lema:

Solaris

Solaris to nazwa planety, która krąży wokół dwóch gwiazd nazywanych Słońcami. Planeta ta utrzymuje się na orbicie, dzięki łamiącemu wszelkie prawa fizyczne plazmatycznemu oceanowi. Tworzy on na swojej powierzchni niesamowite kształty, a także reaguje na wiele bodźców. Kiedy astronauci badający planetę wykonują niedozwolony eksperyment, wysyłając w głąb oceanu wiązkę promieni rentgenowskich, głębia odpowiada czymś niesamowitym i jednocześnie nie do końca wygodnym dla badaczy. Jednak nie tylko ta niezwykła planeta sama w sobie i bezradność ludzi wobec nieznanego są istotnym elementem tej powieści. Ważna jest w niej także miłość, a właściwie miłość, jako element ludzkiej natury, której nadistoty nie będą potrafiły zrozumieć i odtworzyć.

Solaris to najpopularniejsza powieść Lema. Dzieło to zostało trzykrotnie przeniesione na ekrany, doczekało się dwóch słuchowisk radiowych, kilku wydań, a ponadto przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków. Lem porusza w nim popularny w literaturze science-fiction temat kontaktu z obcymi. Nie określa jednak jednoznacznie, czy jest to obca cywilizacja, nieznane, czy po prostu odmienna forma życia. Literaturoznawcy uważają, że właśnie dlatego ta powieść mimo upływu lat nadal fascynuje.

Bajki robotów

Bajki robotów to niesamowite połączenie motywów z klasycznych baśni oraz kosmicznego świata. Znajdziemy w tej książce nieznane planety i gwiazdy, liczne maszyny, wynalazki oraz roboty, a także królewskie dwory, władców i rycerzy. Znajdą się także takie postacie, jak smok.

Niech jednak nie zmyli Was tematyka i motywy tej książeczki, o zwodniczym tytule. Bajki robotów raczej nie przypadną do gustu dzieciom, a nawet jeśli, to z pewnością niewiele z nich zrozumie ich sens. Lem serwuje Czytelnikowi czarny humor, rozważania o sensie i bezsensie ludzkiego życia, o śmierci, czy samobójstwie. Pojawiają się także czasami opisy wyjątkowo makabrycznych zdarzeń. Autor za pomocą błahych historyjek przekazuje prawdę o człowieku i jego naturze, niekoniecznie w pozytywnym świetle. A na końcu, jak to w bajkach nie zabraknie także ważnego przesłania i morału, który ukryty jest za lekką formą i typowym dla Lema humorem. Z pewnością po tej lekturze wyciągniecie bardzo wiele refleksji.

 Niezwyciężony

Powieści Lema zwykle opisują wydarzenia w sposób raczej pokojowy. Inaczej dzieje się w Niezwyciężonym. Lem stworzył powieść niezwykłą. Mianowicie jest to batalistyczna space opera. Po wielokrotnych opisach kosmosu i perypetiach międzygalaktycznych podróżników, którzy poznawali obce cywilizacje, postanowił stworzyć coś innego. Doprowadził do otwartego konfliktu zbrojnego. Niezwyciężony opowiada o starciu ludzi z powstałą na odległej planecie populacją miktoautomatów. Roboty nastawione są na walkę aż do samozatraty bez jakiegokolwiek kierowania się rozumem. Działają odruchowo i nic nie jest w stanie ich zatrzymać.

Lem w powieści konfrontuje dwie strategie istnienia: zdobywczą i poznawczą. Niezwyciężony jest także swoistym hołdem dla istot, które zachowują niezależność i które potrafią tej odrębności bronić za wszelką cenę. Autor wplata także szereg ważnych pytań o naturę człowieka oraz obcego, które są tak bardzo charakterystyczne dla jego twórczości. Jest to książka, w której akcja pędzi w zawrotnym tempie i ciągle coś się w niej dziele. Z pewnością nie trudno jest się więc domyślić, dlaczego jest to jedna z najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema.

Dzienniki gwiazdowe

Dzienniki gwiazdowe to zbiór opowiadań Lema pisanych przez ponad trzydzieści lat. Autor udowadnia w nich, że człowiek od kosmitów może nauczyć się naprawdę wiele. Bohaterem książki jest Ijon Tichy – podróżnik, który podczas swoich wojaży międzyplanetarnych obcuje z różnymi istotami pozaziemskimi. Odwiedza planety i poznaje żyjące na nich obce cywilizacje tworzone przez myślące istoty lub przez zaawansowane technologiczne roboty. Lem przekonuje, że kosmici zamieszkujący miejsca oddalone od Ziemi w przestrzeni i czasie są niezwykle podobni do ludzi. A mogłoby się wydawać to niezwykle zaskakujące.

Autor porusza w książce motyw bardzo popularny w jego twórczości, czyli kontakt z obcymi. W każdym opowiadaniu znajdziemy odniesienia do historii, filozofii, fizyki, astrofizyki. A także do religii, czy polityki. Lem zmusza niejako do zadumy nad istotą świata i człowieczeństwa, nad zagadnieniem śmiertelności i nieśmiertelności, a także nad sensem i potęgą nauki. Opowiadania wymagają od Czytelnika niezwykłego skupienia i zastanowienia się nad podsuwanymi pytaniami, które nierzadko bywają wyjątkowo trudne.

Stanisław Lem to postać wybitna w polskiej literaturze. Jego wizjonerskie spojrzenie na Wszechświat zyskało wielu fanów na całym świecie. Jego powieści, choć ujęte w lekkiej formie zawierają wiele pytań dotyczących świata, natury ludzkiej i sensu życia. A wszystko to dzięki nieograniczonej wyobraźni autora. Jeśli jeszcze nie mieliście przyjemności czytać jego książek, to serdecznie je Wam polecamy. Znajdziecie je na TaniaKsiazka.pl.

A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Stanisławie Lemie, to niedawno swoją premierę miała książka Wojciecha Orlińskiego zatytułowana Lem. Życie nie z tej ziemi, którą również Wam polecamy, a którą znajdziecie tutaj.