Komiksy inspirowane książkami – zestawienie tytułów
Wiecie, że dobre powieści bywają ubrane nie tylko w słowa? Poznajcie komiksy inspirowane książkami i dajcie znać, czy wiedzieliście wcześniej o ich graficznych odpowiednikach. 🙂
Komiksy inspirowane książkami – zestawienie tytułów
Opowieść Podręcznej. Powieść graficzna
Kim są Podręczne, Marty i Gospożony? To kobiety przyszłości, których rolę zredukowano do bycia elementem domowego inwentarza. Żyją w świecie koszmarów, z którego nie sposób się obudzić. A koszmar ten nosi nazwę Republiki Gilead.
(fragment recenzji)
Opowieść Podręcznej to tytuł Margaret Atwood, który szczególnie zyskał na popularności po emisji serialu inspirowanego jej powieścią. Ale czy wiedzieliście, że Opowieść doczekała się również wydania ilustrowanego?
Powieść graficzna została wydana z ramienia wydawnictwa Jaguar w kwietniu tego roku i wtedy to właśnie mieliśmy przyjemność recenzować ten tytuł na łamach naszego bloga.
Jest to jeden z tytułów, po które warto sięgnąć, w szczególności w czasach dyskusji o prawach kobiet. Jeśli jesteście ciekawi tego, jak komiks prezentuje się wewnątrz, nie zapomnijcie zajrzeć do naszego artykułu.
🔎 Recenzję tego tytułu możesz znaleźć tutaj.
Folwark zwierzęcy. Powieść graficzna
Tym razem mamy dla Was klasykę światowej powieści dystopicznej. Przed Wami dzieła George’a Orwella w postaci powieści ilustrowanych. Pierwszą z nich jest Folwark zwierzęcy – opowieść o farmie, w której władzę przejęły zwierzęta, wypędzając swoich panów i wprowadzając własny ustrój.
Historia ta, choć okraszona obrazami z pozoru przeznaczonymi dla młodszego czytelnika, jest mroczną przestrogą przed kierunkiem, jaki może przybrać walka o wolność.
🔎 Jeśli chcesz zerknąć do środka – recenzję tego tytułu możesz znaleźć tutaj.
Rok 1984
Rok 1984 jest tytułem, którego nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Główny bohater powieści, Winston Smith, żyje w zniewolonym świecie, w którym kłamstwo stało się instytucją.
Oceania, bo tak nazywa się kraina, w której mieszka nasz bohater, jest miejscem apodyktyzmu, w którym nie ma miejsca na indywidualizm i myślenie. Niemniej jednak Smith w imię wolności i miłości do pięknej Julii postanawia przeciwstawić się skorumpowanemu systemowi. Jednak wkrótce może przypłacić to życiem…
(fragment recenzji)
Kolejną propozycją w zestawieniu jest klasyka gatunku – powieść Orwella Rok 1984. Jest to uniwersalna powieść, do której chętnie powraca się w roli przestrogi przed tym, co może przynieść przyszłość.
Jeśli lekturę powieści masz jeszcze przed sobą lub od dłuższego czasu nie możesz zebrać się do lektury, sięgnięcie po wersję ilustrowaną może być strzałem w dziesiątkę.
🔎 Zajrzyj do środka powieści graficznej dzięki recenzji tytułu, który możesz znaleźć tutaj.
Seria Wiedźmin
Czy wiedzieliście, że Geralt doczekał się nie tylko serii opowiadań, filmu, serialu i gry, ale również wersji komiksowej? Jeśli nie – koniecznie nadróbcie zaległości!
Seria Wiedźmin od wydawnictwa Egmont to ilustrowana powieść o najsłynniejszym zabójcy potworów. Jeśli jesteście fanami uniwersum stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego, z pewnością zainteresuje Was również ten format opowieści.
Jeśli ktoś z Was ma już za sobą lekturę komiksu – koniecznie dajcie nam znać, jak Wam się podobało!
Diuna. Powieść graficzna
Kolejna propozycja to ukłon w stronę fanów fantastyki. Jeśli lubicie opowiadania z kategorii sci-fi, z pewnością ucieszy Was fakt, że Diuna, poza zapowiadanym obecnie filmem aktorskim z Timothéem Chalametem w roli głównej, doczekała się również wersji ilustrowanej.
Obecnie na rynku znajduje się pierwszy tom powieści opublikowany przez wydawnictwo Rebis. Jeśli chcecie poznać ilustrowaną odsłonę jednej z najpopularniejszej serii science fiction, najdziecie ją tutaj.
Podróż siódma
Rozmawiając o wyśmienitych tytułach sci-fi, nie możemy pominąć jednego z najlepszych polskich fantastów – Stanisława Lema. Nakładem wydawnictwa Literackiego niedawno na rynku ukazała się jego powieść Podróż siódma w wersji ilustrowanej.
Wydanie to stanowi kolekcjonerski rarytas dla miłośników twórczości autora oraz zachętę dla wszystkich tych, którzy stoją jeszcze przed sięgnięciem po klasykę polskiego science fiction.
Sapiens. Opowieść graficzna
Nazwisko Yuvala Noah Harariego może być Wam znane z wielu bestselletorowych tytułów. Harari jest bowiem autorem takich tytułów jak: Homo Deus. Krótka historia jutra, 21 lekcji na XXI wiek, czy też Sapiens. Od zwierząt do bogów.
W swoich książkach porusza tematy antropologiczne, zadaje pytania o początek bytu, przeprowadza przez procesy ewolucyjne, które prowadzą nas ku teraźniejszości. Na koniec zaś zmusza do refleksji nad jutrem.
Jego tytuły sprzedają się w tysiącach sztuk na całym świecie. Komiks Sapiens. Opowieść graficzna jest ukłonem w stronę młodszego odbiorcy, chociaż i starszy czytelnik z przyjemnością zanurzy się w świat opowieści o historii ludzkości.
🔎 Jesteś ciekaw tego, co można znaleźć w środku? Recenzję tego tytułu znajdziesz tutaj.
Sherlock Holmes. Dookoła świata
Mówiąc o komiksowych wydaniach znanych tytułów, chcielibyśmy przedstawić Wam dwie różne serie opowiadające o tym samym uniwersum. W tym wypadku przeniesiemy się nieco w czasie i przestrzeni do Wielkiej Brytanii XIX wieku. Będziemy podążać tropem znanego i lubianego detektywa, tym razem w całkiem nowej odsłonie.
Pierwszą propozycją jest komiks paragrafowy – Sherlock Holmes. Dookoła świata. Jeśli nie znacie idei komiksów paragrafowych, są to takie wydania, w których czytelnik bierze czynny udział w przygodzie, mając wpływ na przebieg fabuły.
Jeśli odważysz się stanąć ramię w ramię z Holmesem, razem macie szansę rozwiązać najbardziej zakręcone zagadki Londynu!
Seria Sherlock Holmes i Wampiry Londynu
A jeśli o Londynie i Holmesie mowa, dla fanów klasycznych komiksów mamy serię Sherlocka Holmesa i Wampirów Londynu. Jest to pięknie zrealizowana (na ten moment) dwutomowa opowieść z pogranicza kryminału i grozy.
Komiks wciąga od pierwszych stron, a czytelnik z wypiekami na ustach śledzi losy słynnego detektywa. Dasz się jej skusić?
Seria Muminki
Nasze zestawienie zamyka propozycja odmienna od pozostałych. Jest to tytuł, po który z radością mogą sięgnąć zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Kto bowiem nie zaczytywał się w dzieciństwie w przygodach sympatycznych trolli pióra Tove Jansson?
Nie każdy fan Muminków wie, ale autorka opowiadań była również malarką i ilustratorką. Jeśli nie miałeś jeszcze w ręku komiksu o przygodach Doliny Muminków, koniecznie nadrób zaległości! Razem ze swoim dzieckiem lub zupełnie samemu. 🙂