Krwawe pozdrowienia z Rosji – jak Putin eliminuje przeciwników
Kremlowskie metody radzenia sobie z przeciwnikami politycznymi przypominają te rodem z kryminałów, z tą różnicą, że są prawdziwe – dlatego trudniej w nie uwierzyć. Działaniom Kremla bliżej przygląda się i opisuje je w swojej nowej książce Krwawe pozdrowienia z Rosji reporterka śledcza Heidi Blake. Premiera już 27 stycznia 2021.
Krwawe pozdrowienia z Rosji – premiera książki 27 stycznia 2021
W drugiej połowie sierpnia samolot lecący z Tomska do Moskwy ląduje awaryjnie w Omsku. Na pokładzie jest Aleksiej Nawalny – rosyjski opozycjonista, którego, jak się później okazało, otruto. Szybka reakcja i udzielenie pomocy ratują mu życie.
Podejrzenia o domniemany zamach padają na Kreml. Państwa UE reagują grożąc Rosji sankcjami, a internauci — tworząc memy, jak to Putin, przy herbacie „gości” oficjeli. Dlaczego przy herbacie? Bo podejrzewano, że Nawalnego otruto herbatą na lotnisku. Nic dziwnego przecież po wypiciu herbaty – z polonem (radioaktywnym izotopem – tak tym odkrytym przez Skłodowską), zginął Aleksandr Litwinienko, były agent służb wywiadowczych Rosji i przeciwnik polityczny Putina.
Litwinienko zginął w 2006 roku, jednak wszystko zaczęło się wcześniej. Po objęciu władzy przez Władimira Putina z kraju uciekają rosyjscy oligarchowie i dysydenci. Schronienie znajdują w Wielkiej Brytanii, ale nawet tam nie mogą czuć się bezpiecznie. Jeden po drugim giną w niejasnych okolicznościach, a zaraz po nich giną ci, którzy im pomagali. Policja odrzuca kolejne dowody, a śledztwa są umarzane.
Dlaczego giną? Czy Rosja ma broń chemiczną? Dlaczego brytyjskie władze są bierne? Pytania się mnożą. Odpowiedzi, w swojej nowej książce – Krwawe pozdrowienia z Rosji, próbuje odnaleźć reporterka śledcza z Londynu Heidi Blake.
Putin w pogoni za globalną dominacją
Transferowanie brudnych pieniędzy, korupcja polityczna, takimi trudnymi sprawami zajmuje się Heidi Blake, szefowa działu międzynarodowych śledztw dziennikarskich w BuzzFeed News. To jednocześnie laureatka ponad dwudziestu międzynarodowych nagród dziennikarskich. Ostatnia głośna sprawa, którą się zajmowała to korupcja w FIFA, a jej ustalenia przyczyniły się do rezygnacji Josepha „Seppa” Blattera ze stanowiska prezesa FIFA.
W 2018 roku jej zespół został nominowany do Nagrody Pulitzera za śledztwa dotyczące zabójstw rosyjskich decydentów w krajach Zachodu. Z pewnością takim sprawom warto się przyjrzeć bliżej, a dzięki odwadze i determinacji takich dziennikarzy jak Heidi Blake, mamy ku temu możliwość.
Pragnienie globalnej dominacji Putina sprawia, że posuwa się dalej, niż inni, a na groźbę unijnych sankcji może się co najwyżej uśmiechnąć pod nosem. Potwierdzeniem tego i dowodem, że stanowisko Kremla się nie zmienia, jest między innymi głośna ostatnio sprawa Aleksieja Nawalnego.
Najnowszy reportaż Heidi Blake ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B. Premiera już 27 stycznia. Książkę możecie już złapać w przedsprzedaży: Krwawe pozdrowienia z Rosji.
Autor artykułu: Łukasz Kozłowski