Książki o obrazach dla koneserów sztuki i nie tylko!
Mówi się, że jeden obraz potrafi wyrazić więcej niż setki misternie układanych słów. Z pewnością dobrze jest jednak od czasu do czasu przeczytać nieco słów o obrazach, żeby wzbogacić swoją perspektywę patrzenia. 😉 Dziś serwuję Wam książki o obrazach dla koneserów sztuki – i nie tylko!
Książki o obrazach dla koneserów sztuki
Wszystkie z przedstawionych w dzisiejszym zestawieniu książek, to tegoroczne listopadowe nowości. Myślę, że każda z tych pozycji będzie dobrym pomysłem na gwiazdkowy prezent dla kogoś, kto interesuje się sztuką. Taki prezent można zrobić także sobie – kto powiedział, że nie? 😉
Kobiety z obrazów – Małgorzata Czyńska
Henriette Markovitch, Victorine Meurent, Emilie Flöge – same imiona i nazwiska tych kobiet zapewne większości osób mówią niewiele. A przecież z pewnością kojarzymy obrazy, na których zostały uwiecznione. Markovitch to nie kto inny jak Dora Maar z portretów Picassa, Meurent pozowała Manetowi m.in. do Śniadania na trawie, a na jednym z najsłynniejszych obrazów Gustawa Klimta, czyli Pocałunku, widzimy właśnie Flöge. Jeśli chcecie dowiedzieć się, kim były te (i inne związane ze sztuką) kobiety, jakie są historie ich życia, to koniecznie sięgnijcie po książkę Małgorzaty Czyńskiej.
Sztuka podglądania – Marta Motyl
Zazwyczaj odbiór sztuki kojarzy się bardziej z oglądaniem niż… podglądaniem. Marta Motyl proponuje jednak czytelnikom dość niecodzienną zmianę perspektywy w swoich esejach o erotyzmie w malarstwie i grafice. W opisie jej książki czytamy:
Czytelnik zostaje obsadzony w kontrowersyjnej roli podglądacza scen miłosnych. Analizę każdego obrazu lub grafiki wzbogaca przedstawienie sylwetki artysty na pruderyjnym bądź rozpustnym tle czasów, w których tworzył. Podglądanie niejedno ma imię, perwersja i piękno także.
Dacie się skusić na taki eksperyment i zajrzycie do sypialni m.in. Rembrandta, Klimta i Łempickiej? 😉
Rozmowy obrazów. Tom 2 – Grażyna Bastek
A gdyby obrazy miały głos, o czym by rozmawiały? Grażyna Bastek w drugim tomie swojej serii udowadnia, że obrazy potrafią mówić, choć nie używają do tego słów. Tym razem autorka przygląda się środkom wyrazu: w jaki sposób kolor, światło, faktura oraz perspektywa pozwalają artyście tworzyć iluzje realności i wodzić widza za nos?
Pierwszą część serii znajdziecie tutaj: Rozmowy obrazów. Tom 1
Zobacz także: