Książki o teatrze – zestawienie czytelnicze

Pod koniec marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. A ponieważ sytuacja zmusza nas do celebrowania wszelkich okazji w domu, miłośnikom sztuki dramatycznej proponujemy spędzenie tego święta na lekturze. Wspomnienia o legendarnych aktorach, przewodniki odkrywające tajniki pracy nad spektaklem, a może zbiory zakulisowych anegdot? Te książki o teatrze z pewnością umilą Ci czas oczekiwania na ponowne otwarcie scen!

Książki o teatrze — dla miłośników teatru i nie tylko

Jak ugryźć teatr współczesny

Jak ugryźć teatr współczesny – Gosia Kulik, Tomek Żarnecki

Czy masz wrażenie, że nie rozumiesz teatru współczesnego? Jeśli tak, ten przewodnik jest dla Ciebie! Autorzy zabierają czytelnika w smakowitą podróż po najważniejszych nurtach oraz twórcach teatralnych XX wieku, przy okazji serwując opowieść o podróżującym w czasie i przestrzeni kasjerze-łakomczuchu – okraszoną faktami, anegdotami oraz ilustracjami. Dzięki temu teatr współczesny staje się bardziej zrozumiały i… lekkostrawny. Kostiumy wyciśnięte z tubki, aktorskie laboratoria, tańczące parawany, maszyny do grania? Przygotujcie się na jazdę bez trzymanki!

Z duchem do teatru

Z duchem do teatru – Nika Jaworowska-Duchlińska o teatrze dla dzieci

Skoro już jesteśmy przy przewodnikach po teatrze, książka Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej to propozycja, która spodoba się najmłodszym miłośnikom sceny. Tym razem naszym opiekunem będzie Duch Teatru, który zaprowadzi czytelników w najciekawsze miejsca, pokaże świat teatru od podszewki i zdradzi niektóre tajemnice, które kryją się za kulisami. Czytelnicy dowiedzą się, gdzie teatr ma kieszeń, do czego służy sztankiet i co to są butaforia – a także poznają teatralne opowieści i przesądy. Czy masz odwagę, by razem z Duchem zagłębić się w mroczne zakamarki teatru? Jeśli tak, na pewno nie pożałujesz!

Gustaw i ja

Gustaw i ja – Magdalena Zawadzka

Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek. Ona – uwielbiana przez telewizyjnych widzów Baśka z Pana Wołodyjowskiego, on – legendarny Gustaw-Konrad w Dziadach Dejmka. Poznali się w Teatrze Dramatycznym na próbie sztuki Życie jest snem i zakochali w sobie bez pamięci. Ich życie układało się różnie: raz komicznie, raz dramatycznie, jednak zawsze towarzyszył mu blask scenicznych reflektorów. Holoubek był znany jako reżyser i dyrektor teatrów, pedagog, prezes SPATiF-u, poseł i senator. A jaki był prywatnie? O tym opowie nam jego żona.

W życiu jak w teatrze

W życiu jak w teatrze – Edward Dziewoński

Edward Dziewoński – czyli dla przyjaciół „Dudek”. Ten aktor i reżyser dziś jest kojarzony przede wszystkim z założonym przez siebie kabaretem Dudek oraz Teatrem Kwadrat. Widzowie znają go także jako Kuszelasa z Kabaretu Starszych Panów, Dzidziusia z Eroicy i głos Ferdynanda Wspaniałego. Oprócz talentu komediowego miał też smykałkę do literatury, o czym świadczy tom jego wspomnień. Ten zbiór opowieści i anegdot odmalowuje przed czytelnikiem nie tylko obraz wyjątkowego artysty, lecz także teatru, kabaretu, filmu i telewizji okresu przedwojennego oraz powojennego. Zapiski legendarnego “Dudka” to ekstrawagancki, pełen uroku memuar, który z pewnością zaskoczy nawet współczesnego czytelnika.

Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce

Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce – Wojciech Kałużyński

Wdzięk, styl, szarm, szyk – z tym kojarzą się „lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Czy jednak zawsze karierze scenicznej towarzyszyły kwiaty, blichtr i uwielbienie tłumów? Dzięki Wojciechowi Kałużyńskiemu mamy okazję zerknąć za kulisy dawnych teatrów i kabaretów, a także zajrzeć na pierwsze plany filmowe przedwojennej Warszawy. Bohaterami tej książki są nie tylko wielkie gwiazdy i legendarni twórcy, jak Hanka Ordonówna czy Henryk Wars, lecz także podrzędni aktorzy czy właściciele kin i teatrów. Barwny obraz rozrywek naszych prababć i pradziadków dopełniają świetne zdjęcia, niektóre publikowane po raz pierwszy.

Teatr jest różnorodny w swoim pięknie i przyciąga do siebie nieprzeciętne osobowości. Bez względu na to, czy czynnie włączasz się w służbę Melpomeny, czy zasiadasz po drugiej stronie sceny jako widz, powyższe książki z pewnością poszerzą Twoją wiedzę na temat tej fascynującej gałęzi sztuki i pozwolą, choć na chwilę, poczuć magię teatru w zaciszu własnego domu.

Autorka zestawienia: Magdalena Białek

Sprawdź też: