Wydarzenia literackie

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022 – krótka lista nominowanych

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022 - krótka lista nominowanych Angelus 2022

Podano już krótką listę siedmiu książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022. Laureata bądź laureatkę tego prestiżowego wyróżnienia poznamy 15 października podczas gali finałowej, będącej punktem kulminacyjnym Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu. Czyje nazwisko zapisze się na kartach historii nagrody?

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2021

W tym roku już po raz siedemnasty zostanie przyznana Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022. Wyróżnione publikacje stają w pojedynku o miano najlepszej prozatorskiej książki napisanej po polsku lub przetłumaczonej na język polski. O wyborze finałowej siódemki najlepszych tytułów zadecydowało jury, któremu przewodniczy laureat Angelusa z 2007 roku, austriacki eseista, publicysta i tłumacz literatury polskiej – Martin Pollack. W kapitule znajdują się również: Wojciech Browarny (historyk literatury polskiej), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz prasowy i radiowy, autor rozmów z pisarzami z całego świata), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki, eseista i publicysta), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

Krótka lista finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022

Nagroda główna, o którą walczą nominowani autorzy to najwyżej opłacana nagroda literacka w Polsce. Wyróżnienie to warte jest bowiem aż 150 tys. zł! Każdy z  finalistów otrzyma dodatkowo 5 tys. zł za samą nominację. Jury doceni także przekład na język polski, czyli jednego z tłumaczy wyróżnionych tekstów – nagroda ta wynosi 40 tys. zł.

Każdy z finalistów ma również szansę na zdobycie Nagrody Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej za wygraną w plebiscycie internetowych czytelników. Oprócz tytułu zwycięzca otrzyma również trzymiesięczne stypendium pisarskie, ufundowane przez Wrocławski Dom Literatury.

Głosować będzie można od 14 września do 15 października NA TEJ STRONIE.

Czytajcie także: