Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Dzisiaj o godzinie 13:00 literacki świat obiegła wspaniała wiadomość, która cieszy zwłaszcza Polaków – mamy nową noblistkę! Została nią Olga Tokarczuk. Jest ona drugą Polką w historii, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk to pierwsze takie wyróżnienie dla Polski od 1996 roku, kiedy tę nagrodę odebrała Wisława Szymborska.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk – kilka słów o autorce

Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy oraz psycholog, pochodząca z lubuskiego Sulechowa. Na swoim koncie ma 18 wydanych książek. Autorka debiutowała w 1979 na łamach pisma Na przełaj. Tam czytelnicy po raz pierwszy mogli poznać jej powiadania. Napisała je pod pseudonimem Natasza Borodin.

Powieściowy debiut Olgi Tokarczuk to rok 1993. Właśnie wtedy w księgarniach pojawiła się jej powieść Podróż ludzi Księgi. Za swoją pierwszą książkę autorka dostała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Wyróżnienie to było zaledwie początkiem jej późniejszych sukcesów. Jednymi z najważniejszych tytułów na koncie autorki: Podróż ludzi Księgi, Prawiek i inne czasy, Gra na wielu bębenkach, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Księgi Jakubowe oraz Bieguni.

Pasmo sukcesów Olgi Tokarczuk, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, sprawiło, że stała wysoko w tegorocznych notowaniach bukmacherów dotyczących laureatów literackiej Nagrody Nobla. Jednak nominacje do nagrody są tajne, więc nie mieliśmy pewności, czy Akademia Noblowska bierze polską pisarkę pod uwagę. Na szczęście tak właśnie się było!  Efektem jest Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk 2018!

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk – co doceniono

Według informacji podanej przez przedstawiciela Akademii Szwedzkiej,  Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk 2018 został przyznany

za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Dotychczas autorka wielokrotnie była honorowana różnymi nagrodami literackimi m.in.: Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta (1999), nagrodą literacką Nike, za Biegunów (2008) i Księgi Jakubowe (2015), czy też międzynarodową nagrodą The Man Booker International Prize 2018 za książkę Bieguni.

Literacki Nobel to dla Olgi Tokarczuk kolejne bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, wyróżnienie. Wraz z otrzymaniem nagrody dołączyła do zaszczytnego grona polskich noblistów literackich, plasując się obok takich postaci jak: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. Olga Tokarczuk jest trzecią Polką, która otrzymała Nagrodę Nobla w ogóle, w tym drugą, którą uhonorowana została w kategorii literatura.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Podwójny Literacki Nobel 2019

W tym roku wręczono aż dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Są to: Nagroda Nobla za 2018 rok dla Olgi Tokarczuk oraz Literacka Nagroda Nobla za 2019 rok dla Petera Handke.

Kim jest drugi laureat? Peter Handke to austriacki pisarz i tłumacz, autor prawie 70 książek. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody im. Gerharta Hauptmanna, Nagrody im. Georga Büchnera, czy też Nagrody Franza Kafki.

Dlaczego mamy do czynienia aż z dwiema literackimi Nagrodami Nobla? Wszystko za sprawą głośnego skandalu, jaki wybuchł w ubiegłym roku w Akademii Szwedzkiej decydującej o przyznaniu tego wyróżnienia. Mąż jednej z członkiń został oskarżony o szereg nadużyć, czego skutkiem było dochodzenia w sprawie przecieków dotyczących laureatów. Doszło do zwolnienia kilku członków Akademii.

Niestety w okrojonym składzie w 2018 roku nie można było dokonać wyboru nowego laureata. Dlatego rok 2019 przyniósł aż dwójkę laureatów, w tym właśnie jednym z nich została Olga Tokarczuk, której serdecznie gratulujemy tak wielkiego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów literackich!

A wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z twórczością autorki, zapraszamy tu.