Marcin Wicha laureatem Nike 2018! Kup książkę w TaniaKsiazka.pl

Wczoraj (7 października) podczas gali finałowej ogłoszono laureata najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Zwycięzcą Nagrody Nike 2018 jest Marcin Wicha. Tym samym, decyzją jury konkursu, esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem został uznany za najlepszą polską książkę wydaną w 2017 roku. Autor został też laureatem Nike Czytelników.

Marcin Wicha laureatem Nike 2018!

Marcin Wicha laureatem Nike 2018!

To była już 22. edycja Literackiej Nagrody Nike. Uroczysta gala, podczas której ogłoszono, że laureatem Nike 2018 jest Marcin Wicha, odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. O tym, że Rzeczy, których nie wyrzuciłem jest najlepszą książką zeszłego roku zdecydowało jury pod przewodnictwem Marka Zaleskiego. W jego składzie znaleźli się także: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna i Andrzej Werner. Marcin Wicha otrzymał pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł nagrody.

Przewodniczący jury, prof. Marek Zaleski powiedział o zwycięzcy, że:

Wicha pisze o czułości, której na co dzień się wstydzimy, i robi to w taki sposób, że wstydzić się nie ma za co. (…) Potrafi pokazać rzeczywistość od podszewki i pokazuje to tak, że my, czytelnicy z różnych pokoleń odnajdujemy to własne emocje.

Marcin Wicha laureatem Nike 2018! Kup książkę w TaniaKsiazka.pl

źródło: Krakter

Marcin Wicha został też laureatem Nagrody Czytelników. Można powiedzieć, że odniósł podwójny sukces, ponieważ dla autora uznanie Czytelników jest równie ważne, jak wyróżnienia ze strony krytyków literackich. Czytelnicy głosowali za pośrednictwem maili i listów kierowanych do redakcji Gazety Wyborczej. Wskazywali w nich swoich faworytów spośród siódemki tegorocznych finalistów.

W finale Nike 2018 oprócz laureata znaleźli się:

Rzeczy, których nie wyrzuciłem to esej, który jest swoistym epitafium dla matki Marcina Wichy. Przedmioty, które należały do matki są źródłem wspomnień autora  i tym samym stają się podstawą opowieści o zmarłej i o czasach, w których żyła. To książka, w której nie ma sentymentalizmu, jednakże znajdziemy w niej niezwykłą czułość.

To nie jedyne wyróżnienia dla Marcina Wichy za esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem, ponieważ wcześniej zdobył Paszport Polityki i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy!

Książkę Marcina Wichy, Rzeczy, których nie wyrzuciłem znajdziecie tutaj.