Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018 dla Anny Bikont
20 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich wręczono najważniejszą polską nagrodę dla twórców reportażu literackiego. Przyznaje się ją książkom opublikowanym w Polsce i po polsku. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018 dla najlepszego reportażu literackiego trafiła do Anny Bikont za książkę Sendlerowa. W ukryciu. Jury nagrodziło też najlepszego autora przekładu: Sergiusza Kowalskiego za tłumaczenie Miasta cierni Bena Rawlence’a.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018 – Sendlerowa. W ukryciu Anny Bikont
Jury, pod przewodnictwem Piotra Mitznera w doborowym składzie: Dorota Danielewicz, Magdalena Grochowska, Mariusz Kalinowski i Katarzyna Nowak, nagrodziło Annę Bikont za reportaż biograficzny Sendlerowa. W ukryciu. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że autorkę doceniono:
Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania. Za książkę na dziś.
Sendlerowa. W ukryciu to biografia Ireny Sendlerowej, która podczas II Wojny Światowej stworzyła sieć umożliwiającą uratowanie tysięcy żydowskich dzieci (sieć działała m.in. na terenie getta). Współpracowało z nią wiele kobiet.
Anna Binkot odkrywa prawdę historyczną, z której wyłania się portret niezwykłej kobiety. Irena Sendlerowa stawiała dobro dzieci nad swoje i dużo za to zapłaciła. Binkot wspomina też o przeciwnościach, z jakimi musiała się zmierzyć bohaterka biografii. O ludziach, którzy sprzedawali okupantom informacje o siatce ratującej dzieci.
Anna Bikont, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018 jest uznaną polską dziennikarką, reporterką i pisarką. Jedną z najbardziej znanych publikacji jest nominowana do finału Nagrody Literackiej Nike 2005 książka My z Jedwabnego, która znalazła się na liście 100 najważniejszych książek 2016 roku wg. New York Timesa.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018 za tłumaczenie książki
Jury doceniło przekład autorstwa Sergiusza Kowalskiego książki Bena Rawlence’a Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców.
Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców Ben Rawlence
Największy obóz dla uchodźców na świecie został założony 1992 roku i miał być schronieniem dla ludzi uciekających z Somalii przed wojną domową. Z czasem przekształcił się w metropolię. Miejsce, zamiast upragnioną ziemią obiecaną, stało się gettem, z którego niemal niemożliwe jest wyjście.
Autor zebrał dramatyczne historie osób, które znalazły się w obozie.
W finałowej piątce konkursu znalazły się:
- A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945 roku. Dzieje mojej rodziny Sachy Batthyany’ego (Szwajcaria),
- Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców Bena Rawlence’a (Anglia),
- Petersburg. Miasto snu Joanny Czeczott
- Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne Marka Łuszczyny.
Jeżeli jesteście ciekawi, jakie reportaże były nominowane w pierwszym etapie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, to pisała o nich Paulina:
Czy czytaliście już nagrodzony reportaż Anny Bikont? Jestem ciekawa Waszych opinii o książce.