Wydarzenia literackie

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej 2019 i 2020 – poznaliśmy laureatów

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej 2019 i 2020

10 lipca poznaliśmy laureatki Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Wyniki konkursu ogłoszono w Krakowie podczas Festiwalu Miłosza. Jury postanowiło, że na nagrodę zasługują Anna Adamowicz za 2019 rok (nagrodzono tom Animalia) i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za 2020 rok (za Rośliny mięsożerne).

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej 2019 i 2020

Za nami już IX edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. To wyróżnienie, które przyznaje się za najlepszą książkę poetycką wydaną w roku ubiegłym w języku polskim lub przetłumaczoną na język polski.

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej – dwie laureatki

W tym roku przyznano również zaległe, zeszłoroczne wyróżnienie. W 2020 rok organizatorzy Konkursu zdecydowali o jego zawieszeniu. Wszystko po to, żeby środki przeznaczone na finansowanie tego wydarzenia literackiego przekazać pisarzom i pisarkom, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Dlatego też w tym roku Jury brało pod uwagę nie tylko książki poetyckie wydane w 2020 roku, ale też te, które ukazały się w 2019. — Stad dwie Nagrody Poetyckie im. Wisławy Szymborskiej.

Adamowicz Anna

Adamowicz Anna (c) Biuro Literackie. Grzegorz Wołoszyn

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej 2019 dla Anny Adamowicz

Anna Adamowicz w tomie Animalia przygląda się temu, co jest pod powierzchnią ciała i to nie tylko ciała człowieka. Autorka łączy dwa światy: nauki i poezji.

Animalia

Więź ze światem zwierzęcym jest tak mocna, że los współbratymców, krzywdzonych i zabijanych, przenosi się w obszar doświadczeń wewnętrznych. Tak działa solidarność gatunków oraz – współczucie. Schować w sobie ofiary eksperymentów podsycanych potrzebą zabijania – to podjąć próbę ocalenia. Jakość wysłowienia, oryginalność artystycznych ujęć, w których signum osobistego zaangażowania stowarzysza się z dystansującą ironią, a także i może przede wszystkim zespół humanistycznych przesłań pozwala myśleć o tym zbiorze jako niezwykłym i wybitnym osiągnięciu poetyckim.

Z laudacji prof. Wojciecha Ligęzy,
przewodniczącego kapituły Nagrody za rok 2019.

Jakubowska-Fijałkowska Genowef

Jakubowska-Fijałkowska Genowefa_fot. Andrzej Fijałkowski

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska laureatką Nagrody za 2020 rok

W Roślinach mięsożernych Genowefa Jakubowska-Fijałkowska przekracza wiele granic: cielesności, prywatności, tabu płci. Autorka koncentruje się na tym, co prywatne i jednocześnie sprzeciwia się temu, co polityczne, publiczne i niesprawiedliwe.

Rośliny mięsożerne - okładka książki

Rozpoznawalny autorski sznyt, ostra siła rażenia tej poezji oraz bezpardonowa prostota, której nie należy mylić z powierzchownością, docierają do odbiorcy niczym miotacz ognia. Po lekturze takich wierszy, trzeba na nowo przymierzyć się do refleksji nad światem własnym i cudzym, zweryfikować poczucie wspólnoty i poczucie osobności. To poezja, która każe nam konfrontować wygodne à priori doświadczalnej kategorii „siebie” i tego, co wydaje się pozostawać poza poetyckim „ja”.

Z laudacji prof. Dorota Walczak-Delanois,
przewodniczącej kapituły Nagrody za rok 2020.

Laureatki Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej otrzymały po pamiątkowej statuetce oraz po 50 tys. złotych. Finansową nagrodę, po 4 tys. złotych, dostali też inni nominowani do Nagrody autorzy.

Sprawdź też: