Niższy VAT na eBooki już od 1 kwietnia

Grono książkoholików, którzy wybierają eBooki, cały czas się powiększa. Książka elektroniczna ma wiele zalet. Przede wszystkim zawiera mniej miejsca i jest bardzo praktyczna. Przecież lekki czytnik można zabrać ze sobą wszędzie. eBooki są też świetnym rozwiązaniem, gdy w naszych domowych biblioteczkach zaczyna brakować miejsca na nowe książki.

Niższy VAT na eBooki już od 1 kwietnia

Aktualnie różnica w cenie między tradycyjną książką drukowaną, a jej elektronicznym odpowiednikiem jest niewielka, jednak to już wkrótce może się zmienić.

Zrównanie VAT książek i eBooków – dyrektywa UE

2 października Rada ECOFIN (do spraw Gospodarczych i Finansowych Unii Europejskiej), w której skład wchodzą wszyscy ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich, przyjęła dyrektywę o zrównaniu stawek VAT na publikacje elektroniczne i papierowe.

Aktualnie sprzedaż książek elektronicznych w Polsce traktowana jest jak usługa (udostępnienie pliku) i dlatego płacimy za nie 23% podatek VAT. Tymczasem za każdy egzemplarz drukowanej książki płacimy tylko 5%. W konsekwencji zrównania stawek VAT eBooków i klasycznych książek te pierwsze będą znacznie tańsze.

Szerzej na ten temat pisałam w artykule:

Zrównanie VAT na książki. eBooki będą tańsze!

Niższy VAT na eBooki w Polsce

Niższy VAT na eBooki już od 1 kwietniaW październiku minister finansów prof. Teresa Czerwińska stwierdziła, że będzie się starać o jak najszybsze wprowadzenie nowego prawa w Polsce. Teraz dowiedzieliśmy się tego, że ma zostać wprowadzone od 1 kwietnia. W postanowieniach projektu o zmianach stawek VAT w 2019 roku znalazło się obniżenie podatku na eBooki do 5 %. Z kolei na prasę elektroniczną i drukowaną (gazety, dzienniki i czasopisma specjalistyczne) od kwietnia będzie obowiązywał 8% podatek VAT.

Co to oznacza dla nas, książkoholików?. Jest bardzo prawdopodobne, że od 1 kwietnia eBooki będziemy mogli kupić taniej. W związku z tym być może wzrośnie zainteresowanie elektronicznymi wersjami książek. Jednak tak naprawdę to wydawnictwa ustalają ceny. Jeżeli ceny netto eBooków wzrosną, to tej zmian w podatku VAT możemy mocno nie odczuć. Tak na dobrą sprawę wszystko okaże się w kwietniu. Jestem jednak dobrej myśli. 😉

Czy często sięgacie po eBooki? Czy to, że będą tańsze, sprawi, że będziecie je kupować częściej?