Zapowiedzi na czerwiec 2017

Czerwiec to od dłuższego czasu zawsze gorący okres na rynku polskiej literatury fantasy. W roku 2017 Wydawnictwa również zaproponują Czytelnikom, co najmniej kilkanaście interesujących nowości, wśród których znajdą się zarówno utwory polskich autorów, jak i przekłady prozy zagranicznej. Wybraliśmy trzy tytuły, które, według naszej subiektywnej opinii, zapowiadają się najbardziej interesująco.

Nowości wydawnicze fantasy w czerwcu 2017

 Wszyscy patrzyli, nikt nie widział Tomasz Marchewka

Pierwszy z tytułów w naszym rankingu, Wszyscy patrzyli, nikt nie widział to debiutancka powieść autorstwa Tomasza Marchewki. Książka stanowi  znakomite połączenie dwóch konwencji a mianowicie powieści łotrzykowskiej oraz fantastyki. Wszystko dzieje się w fikcyjnym, ponurym i diabelsko niebezpiecznym Hausenberg. Mieście, w którym de facto nie obowiązują żadne prawa. Jedynymi zasadami są chytrość oraz siła pięści lub zręczność noża.

Główny bohater, wytrawny szuler, oszust i złodziej, Slava, ma plany, których ziszczenie spowodowałby całkowitą zmianę jego statusu. Stałby się jedną z wiodących postaci w Hausenbergu i pierwszym wśród wszystkich szulerów. Niestety, podobne plany mają również inni przestępcy, wśród których nie brakuje prawdziwych typów spod ciemnej gwiazdy.

Opinie o książce Wszyscy patrzyli, nikt nie widział

Ulice Hausenberga okrywa gęsty mrok, pomimo alchemicznego światła astralitowych latarni. Tu rządzą Ludzie Nocy – doliniarze, szulerzy i nożownicy. Mroczny świat, gdzie alchemia walczy z rzemiosłem, a młody, ambitny złodziej szykuje skok życia. Niezwykłe, oryginalne, świeże. – Jarosław Grzędowicz

Oszuści, szulerzy i złodzieje – oto świat Hausenberga, miasta opanowanego przez przemoc i nocne życie. Miasta, które zdaje się powoli umierać, ale zanim do tego dojdzie, jeszcze wiele może się wydarzyć. Aż trudno uwierzyć, że to debiut.
Maciek Pitala, Fantom

Nie kryję, że do lektury zasiadłem jako gracz, ale książkę odłożyłem już jako Czytelnik. Marchewka przestał być dla mnie scenarzystą, który napisał powieść, a stał się powieściopisarzem, który pisze scenariusze.
Bartek Czartoryski, samozwańczy spec od popkultury, krytyk filmowy, tłumacz literatury

Magia płynąca ze stron debiutu Tomasza Marchewki czaruje nie tylko bogactwem nietuzinkowych wątków i sposobem ich prowadzenia, ale też barwnymi postaciami oraz skrupulatnie zaplanowaną intrygą, zaskakującą na każdym kroku, lecz najbardziej w scenie kulminacyjnej i epilogu. Na uznanie zasługuje również gracja, z jaką wydarzenia półświatka Marchewka wynosi na salony.
Adrian Turzański, Kawerna

Skrytobójca błazna Robin Hobb

Drugą z pozycji na naszej liście jest powieść Skrytobójca Błazna autorstwa Robina Hobba. W prezentowanej powieści mamy do czynienia, z jak najbardziej klasycznym fantasy, którego realia są w ogromnej mierze zakorzenione w konwencji europejskiego średniowiecza.

Główny bohater to z pozoru zwyczajny człowiek, który wiedzie pogodne i spokojne życie razem ze swoją małżonką, pośród sielskiego, wiejskiego krajobrazu. W rzeczywistości Tom jest jednak dzieckiem samego króla, a jego przeszłość skrywa liczne sekrety, w tym skrytobójstwa i czarną magię. Pewnej zimowej nocy do głównego bohatera przybywa tajemniczy posłaniec z wiadomością, która wywróci jego życie do góry nogami i zmusi go, by ponownie stać się tym, kim był dawniej; magiem i skrytobójcą.

Robin Hobb

Pisarka tak właściwie nazywa się Ogden Margaret Astrid Lindholm, jest amerykańską autorką powieści fantasy. Tworzy również pod pseudonimem Megan Lindholm. Urodziła się w Kalifornii, obecnie mieszka w stanie Waszyngton.

Debiutowała opowiadaniem Bones of Dulath z 1979 roku. W latach 80 wydała tetralogię Ki i Vandien i dylogię Tillu i Kerlew, które nigdy nie ukazały się w Polsce. Inne powieści to Wizard of Pigeons (jedna z bardziej cenionych) i Alien Earth. W 2007 roku wydała drugą część trylogii The Soldier Son, która została wyróżniona Nagrodą Endeavour.

W Polsce ukazały się jedynie trylogie Skrytobójca, Złotoskóry i Kupcy i ich Żywostatki, połączone postacią Błazna, a także antologia Legendy II.

Powiązane: Skrytobójca błazna Robin Hobb – recenzja książki

Komornik Tom 2. Rewers Michał Gołkowski

Trzecia i ostatnia książka fantasy, którą koniecznie trzeba przeczytać w czerwcu 2017 to Komornik Tom 2. Rewers Michała Gołkowskiego. Pierwszy tom serii wzbudził prawdziwy entuzjazm nie tylko wśród Czytelników, ale również wśród krytyków i recenzentów.

Sam autor, nie bez kozery zaczął być porównywany, do takich gwiazd polskiej literatury fantasy, jak Andrzej Sapkowski.  Drugi tom serii Komornik to dalsze dzieje Ezekiela Siódmego oraz zbliżającej się wielkimi krokami Apokalipsy. Już pierwsza część cyklu udowodniła, że Gołkowski jest pisarzem nie tylko dosadnym, ale często wręcz brutalnym. Drugi tom Komornika tylko potwierdza tę opinię.

Z całą pewnością jest to mocna rzecz, książka, po którą nie powinny sięgać osoby poniżej 18 roku oraz Ci Czytelnicy, którzy mają słabą psychikę. Jednocześnie, proza Gołkowskiego to wciąż świetna literatura, a warsztat autora, jak się wydaje, rozwinął się jeszcze bardziej od czasu wydania pierwszego tomu serii.

Opinie o książce Komornik

Komornik, jak wszystkie książki Gołkowskiego, jest piekielnie ciekawy. Tak bardzo, że do ostatniej strony dociera się z żałosnym skowytem: Jak to?! Już koniec?! (…) Podsumowując – oto książka z gatunku must-have dla każdego miłośnika fantasy i postapo. –  paradoks.net.pl

Komornik to bezpretensjonalna, lecz nieodmóżdżająca makabreska, która często przywołuje uśmiech, a czasami zimny dreszcz. Warto przeczytać i poczekać na kolejne tomy. – gram.pl

Naprawdę dawno nie czytałem książki, która pozytywnie zaskakuje pomysłem na uniwersum oraz obrazem głównego bohatera. Autor z pewnością wnosi na nasz rynek bardzo dużo świeżości pisząc niezwykle ciekawie, barwnie i jeśli trzeba – brutalnie. – kochamksiązki.pl

Michał Gołkowski

Urodził się w 1981 roku w Sochaczewie. Jest pisarzem znanym przede wszystkim jako twórca książek science fiction, inspirowanych grą komputerową S.T.A.L.K.E.R. Z wykształcenia jest lingwistą. Pasjonuje go historia wojskowości. Na co dzień zajmuje się tłumaczeniami kabinowymi z polskiego na angielski i rosyjski. Zafascynowany historią Czarnobyla i polityką wschodnią. Uznaje siebie za introwertyka i mizantropa oraz samotnika. Zodiakalny Wodnik.

Interesują Cię fantastyka? Sprawdź tutaj inne propozycje z tej kategorii.