Odważna książka zdobywcy Augustpriset 2017.
Świetna choć przerażająca, wstrząsająca, lecz bardzo odważna książka. Utoną we łzach własnych matek to książka, dzięki której Johanes Anyuru otrzymał nagrodę Augustpriset za najlepszą powieść roku 2017.
Odważna książka zdobywcy Augustpriset 2017
Göteborg. Pewnego zimowego wieczoru, do księgarni wchodzą trzy osoby. Są to członkowie ugrupowania terrorystycznego. W księgarni odbywa się właśnie spotkanie z kontrowersyjnym artystą. Nagle padają strzały, wybucha panika, a wszystkie osoby, które znajdują się w środku, zostają wzięte jako zakładnicy. Terrorystka, która filmuje cały zamach, nagle zwraca się do swojego towarzysza i mówi do niego szeptem:
„Posłuchaj mnie. Nie powinno nas tutaj być. To nie tu mieliśmy trafić”.
Po dwóch latach od tych wydarzeń autor odwiedza pewną kobietę w klinice psychiatrycznej. Wyznaje mu ona, że czytała jego książki i przekazuje mu coś ważnego. Jest to plik kartek, na których spisała swoją zadziwiającą opowieść. Twierdzi, że jest wysłanniczką z przyszłości… W jej świecie Szwecja, w wyniku zamachu, stała się państwem totalitarnym.
Powieść Johannesa Anyuru to wstrząsająca, pełna smutku wizja przyszłości, która jest w rzeczywistości przenikliwą opowieścią o tym co tu i teraz. Nie tylko w Szwecji, ale także w Polsce. To książka o strachu i przemocy, o społecznych podziałach i rasizmie, o nacjonalizmie, fanatyzmie i kryzysie duchowości. Nie ma w niej czarno-białych uproszczeń, jest za to ból, jeszcze więcej bólu i odrobina nadziei.
To powieść mędrca, która zmusza do myślenia i pozwala trochę lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.
Katarzyna Tubylewicz, pisarka i tłumaczka
Odważna książka zdobywcy Augustpriset 2017 – o autorze
Johannes Anyuru urodził się w 1979 roku. Swoją karierę literacką rozpoczął w 2003 roku tomem wierszy Det är bara gudarna som är nya (I tylko bogowie są nowi), za który otrzymał nagrodę literacką Guldprinsen. W tym samym roku ruszył w trasę z performansem spoken-word Abstrakt rap (Abstrakcyjny rap), wyprodukowanym we współpracy z Riksteatern i DJ-em Khimem. W 2005 roku ukazał się jego tom wierszy Omega, a w 2009 – kolejny, Städerna inuti Hall (Miasta w Hall), wówczas po raz pierwszy został nominowany do nagrody literackiej Augustpriset.
Johannes Anyuru swoją pierwszą powieść, Skulle jag dö under andra himlar (Gdybym miał umrzeć pod innym niebem), wydał w 2010 roku. Dwa lata później ukazała się En civilisation utan båtar (Cywilizacja bez łodzi). Powieść En storm kom från paradiset (Burza nadeszła z raju) z 2012 roku, również nominowaną do Augustpriset, przetłumaczono m.in. na francuski, niemiecki, angielski, norweski, duński, fiński i niderlandzki. Opublikowana w 2017 r. De kommer att drunkna i sina mödrars tårar (Utoną we łzach swoich matek) otrzymała Augustpriset za najlepszą powieść roku 2017.
Jeśli jeszcze do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością tego autora, gorąco polecam niezwykłą powieść Utoną we łzach swoich matek. Znajdziecie ją tutaj.