Outpost – Dmitry Glukhovsky powraca z nową powieścią
Rosyjski pisarz Dmitry Glukhovsky dał się poznać jako twórca o fascynującej wyobraźni i porywającym stylu. Jest bowiem autorem bestsellerowej postapokaliptycznej trylogii Metro, której akcja rozgrywa się w świecie zniszczonym przez wojnę atomową. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków! Milionowe rzesze fanów pokochały zarówno powieści, jak i gry zainspirowane jego twórczością. W przygotowaniu jest również film, będący ekranizacją książki Metro 2033. Wkrótce natomiast w księgarniach pojawi się jego kolejna dystopijna powieść Outpost, będąca zapisem serialu audio stworzonego dla serwisu Storytel, i zarazem ostatnią opowieścią osadzoną w realiach po kataklizmie.
Czego można się spodziewać po książce Outpost?
Mroczna, zaskakująca, wartka i kipiąca od emocji postapokalipsa mistrza gatunku – podtrzymująca najlepsze tradycje kultowego „Metra 2033”, a jednocześnie zupełnie inna!
Myślę, że jeśli nie słuchałeś tej opowieści w wersji audio i nie znasz fabuły, czytając powyższy opis książki Outpost, którym Wydawnictwo Insignis zachęca do jej lektury, od razy zechcesz po nią sięgnąć. Zwałszcza jeśli nie jest Ci obca trylogia Metro.
Mocna. Bardzo mocna. Nowa powieść @glukhovsky – #Outpost. Przekład: Paweł Podmiotko. Już wkrótce. pic.twitter.com/VgGtWdNmzJ
— Wydawnictwo Insignis (@insignis_media) February 12, 2021
Outpost – fabuła
O czym jest książka Outpost? O tym, że historia Rosji dobiegła kresu. Nastał koniec, mimo że niektórzy chcieliby jeszcze pisać kolejne rozdziały na kartach losów państwa, które rozpadło się w pył. I już nic nie da to, że nadal rodzą się dzieci. Ani to, że Jegor zakochał się w Michelle, a Pałkan uparcie wydzwania do Moskwy z błaganiami o uzupełnienie wyczerpujących się rezerw żywności. Łańcuchy dostaw i połączenia telekomunikacyjne przestały istnieć, więc odległość między stolicą a oddaloną od niej o 250 km Placówką w Jarosławiu wydaje się być niemożliwa do pokonania. Nie ma nadziei…
I Rosji już nie ma. Wojna domowa toczona z użyciem zakazanej broni zebrała krwawe żniwo, zrównując kraj z ziemią. Nie widać żadnej szansy na odrodzenie. Bohaterowie ze smutkiem spoglądają za most nad Wołgą, na którym to kończy się dawne Imperium Moskiewskiego. Pałkan twierdzi, że tam po drugiej stronie jest pustka. Zostały tylko wymarłe, zimne miasta, uśpione na wieki. Sam się już z tym pogodził i chce, by jego przybrany syn Jegor również to przyznał i nie liczył na cud. Tylko czy to na pewno prawda?
Skoro świat zamienił się w popiół, dlaczego ten most jest tak pilnie strzeżony? Dlaczego wartownicy nie spuszczają z niego wzroku, intensywnie wlepiając oczy w zielonkawą, toksyczną mgłę, która nad nim zawisła? Każdy najdrobniejszy szmer, hałas, pomruk i szelest, które dochodzą do ich uszu spod ciężkiej chmury wyziewów, powoduje u nich szybsze bicie serce i dreszcze. Ten strach zrywa ich na równe nogi, wystawiając na próbę ich czujność. W tym gęstym radioaktywnym opadzie na pewno ktoś lub coś się czai. I już wkrótce zamierza wyjść, mimo że przez lata nikt nie odważył się przekroczyć rzeki. Co ze sobą niesie? Zagładę czy zbawienie?…
***
Gdy Outpost był jedynie serialem audio, już wtedy zaczął zbierać doskonałe recenzje:
„Outpost” to nie tylko audiobook, to świetna seria. Coś, czego można oczekiwać od Netflix lub HBO.
~ Svjatoslav Vlasov, Brodude
„Outpost” to przede wszystkim świetna literatura. Mam nadzieję, że kiedyś stanie się książką, filmem lub sztuką teatralną. Autor stworzył serię, przed którą stoi wiele możliwości.
~ Nowaja Gazieta, Olga Timofeeva
Jak widać, pani Olga doczekała się wydania papierowego. Teraz może ono trafić również w Twoje ręce. Gotowy na postapokaliptyczną przygodę z Outpost Dmitrija Glukhovsky’ego?
Powiązany artykuł: