Polacy pod tęczową flagą – książka o społeczności LGBT+ w Polsce
Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która nie słyszałaby o społeczności LGBT+. To gorący temat, który od lat zajmuje uwagę polityków, dziennikarzy, celebrytów i „zwykłych” ludzi. Nie schodzi z nagłówków gazet czy pasków w programach informacyjnych i jest odmieniany przez wszystkie przypadki w dyskusji publicznej. Co roku organizowane są głośne parady równości, a osoby znane z mediów, jak również te anonimowe – coraz chętniej i odważniej mówią o tym, kim są tak naprawdę, dokonując tzw. coming outów. Tym samym świadomość społeczna na temat osób LGBT+ rośnie. Słychać jednak głosy, które określają ją mianem nieistniejącej ideologii. Anna Konieczyńska w swojej książce pt. Polacy pod tęczową flagą, która nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się 13 października, zaznacza wyraźnie, że LGBT+ to ludzie, nie ideologia.
Polacy pod tęczową flagą
Anna Konieczyńska opierając się na haśle „ludzie, nie ideologia” napisała książkę pt. Polacy pod flagą tęczową. Zamieściła w niej prawdziwe, wyjątkowe historie tęczowych Polek i Polaków, którzy rozmawiając z nią, szczerze opowiedzieli o swoim życiu. O rodzinach, z jakich wyszli i jakie tworzą i o rzeczach, które są dla nich bardzo istotne. Autorka przybliża nam świat osób nieheteronormatywnych. Pokazuje, jakie w Polsce zaszły zmiany w postrzeganiu takich ludzi. Zwraca uwagę, z czym dziś muszą się mierzyć i daje recepty na to, co należy zrobić, by wszystkim po prostu żyło się lepiej.
Bohaterem książki jest m.in. Andrzej Szwan, który ma osiemdziesiąt trzy lata. Mężczyzna pamięta jeszcze czasy II wojny światowej i powstanie warszawskie. W latach sześćdziesiątych poznał swoją pierwszą miłość, a dziś? Dzisiaj króluje na estradach pod pseudonimem Lulla La Polaca, będąc najstarszą w Polsce drag queen. Inne bohaterki tekstu Konieczyńskiej to Ewelina i Kasia, które są parą od prawie dziesięciu lat. I od trzech razem z ich córką Amelią i psem Moką tworzą szczęśliwą, tęczową rodzinę. Pani Anna przeprowadziła też rozmowę z Dorotą, mamą siedmioletniego Bartka, który jest transpłciowym chłopcem. Kobieta od kilu lat walczy o szczęście swojego syna, jak również innych dzieci LGBT+ w Polsce.
Wśród bohaterek i bohaterów publikacji Polacy pod flagą tęczową znalazły się także znane osoby LGBT+, m.in. Mike Urbaniak, Izabela Morska, Bart Staszewski czy Areta Szpura.
Książkę znajdziesz pod tym linkiem.
Czytaj także: