Polacy pod tęczową flagą

Wielobarwna drag queen, homoseksualny artysta chrześcijanin, nieheteronormatywny aktywista, dwie mamy wychowujące długo wyczekiwaną córeczkę. Co ich łączy? Wszyscy są członkami społeczności LGBT+ w Polsce. I choć publiczna narracja stara się zepchnąć ich na margines społeczeństwa, oni są, żyją i kreują otaczającą nas rzeczywistość. O życiu pod parasolem pojęcia queer opowiada w swoim najnowszym reportażu Anna Konieczyńska. Sprawdźcie tytuł Polacy pod tęczową flagą – recenzja poniżej!

Obcy wokół mnie

Jeśli coś jest dla nas obce, bywa niezrozumiałe. Jeśli jest niezrozumiałe, bywa przerażające i dziwne. A jeśli ulegamy temu wrażeniu, stajemy się niewolnikami własnego strachu, gniewu i uprzedzeń. Dotyczy to każdego tematu, z którym nie jesteśmy oswojeniu lub stoi w sprzeczności z tym, co znaliśmy do tej pory.

Przykładowo w heteronormatywnym społeczeństwie takim tematem będzie kwestia orientacji seksualnej. Skoro heteroseksualność uważana jest za normę, wszystkie inne odcienie na gamie seksualnego pociągu uważane będą z natury na niebezpieczne, godne potępienia lub nieprawdziwe. Niemniej wcale nie musi tak być!

Pod tęczową flagą – recenzja

Fot. A. Alimowska

Każdego rodzaju inność lub obcość może zostać przez nas zrozumiana i oswojona. Ale nie dojdzie do tego, jeśli nie będziemy chcieli doedukować się w nieznanym nam temacie i zauważyć, że nasza perspektywa nie jest jedyną, z jakiej możemy coś postrzegać.

I choć osoby znajdujące się pod parasolem pojęcia queer znajdują się dookoła nas, bardzo często nie są one zauważane. A jeśli już tak, ich istnienie staje się tematem politycznej debaty, etycznego umoralniania lub uznawane za szkodliwą propagandę.

Na szczęście w opozycji do takich działań mamy mnóstwo inicjatyw. Jedną z nich jest pojawienie się na rynku książkowym tytułu: Polacy pod tęczową flagą, który jest zbiorem wywiadów przeprowadzonych z osobami LGBT+ w Polsce.

Książki Polacy pod tęczową flagą szukaj na TaniaKsiazka.pl

Polacy pod tęczową flagą recenzja tytułu

Wśród osób będących bohaterami książki znajdziemy zarówno osoby dobrze nam znane, jak i osobistości lokalne kreujące rzeczywistość na swoim lokalnym podwórku.

Anna Konieczyńska porusza w swojej książce temat partnerstwa, tożsamości płciowej, tworzenia tęczowej rodziny, jak i sztuki w wykonaniu osób queerowych. Zarówno tej estradowej w wydaniu drag, jak i wernisażowej.

Książka ta odczarowuje demonizowany obraz osób ze społeczności LGBT. Dzięki wypowiedziom bohaterów poznajemy codzienność osób queerowych żyjących w Polsce. Zauważamy wyzwania, z którymi muszą mierzyć się mieszkańcy małych miejscowości, osoby pochodzące z homofobicznych rodzin, jak i poznajemy rzeczywistość rodziców dzieci transpłciowych.

Książki Pod tęczową flagą szukaj na TaniaKsiazka.pl

Fot. A. Alimowska

Jest to tytuł, który serdecznie wszystkim polecam, ponieważ nie jest on jedynie zapisem smutnej rzeczywistości pełnej wyzwań. To także historia pełna ciepła i akceptacji, o którą nie zawsze jest łatwo. Książka Anny Konieczyńskiej to także dowód na to, że normalne życie osób niewpisujących się w normę jest możliwe.

W tej mozaice fantastycznych osobowości i wielobarwnych odcieni miłości zabrakło mi jedynie pojęcia aseksualności, która jest jedną z literek tęczowego alfabetu, którą często się pomija.

Mam jednak nadzieję, że wraz z upływem czasu i zwiększeniem naszej świadomości na temat różnorakich orientacji, wkrótce żadna z nich nie będzie dla nas odległą i niezrozumiałą odmiennością, do czego cegiełkę przykłada tytuł Polacy pod tęczową flagą. 😊

Książki Polacy pod tęczową flagą szukaj na TaniaKsiazka.pl

Jeśli jesteś zainteresowany lekturą, książkę Polacy pod tęczową flagą możesz znaleźć tutaj.

Ania ocenia:
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 8/10
    Jak oceniam warstwę wizualną wydania? - 8/10
  • 10/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
  • 9/10
    Czy książka rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 9/10
9.3/10

Fragment recenzji

Anna Konieczyńska porusza w swojej książce temat partnerstwa, tożsamości płciowej, tworzenia tęczowej rodziny, jak i sztuki w wykonaniu osób queerowych. Zarówno tej estradowej w wydaniu drag, jak i wernisażowej.

Jest to tytuł, który serdecznie wszystkim polecam, ponieważ nie jest on jedynie zapisem smutnej rzeczywistości pełnej wyzwań. To także historia pełna ciepła i akceptacji, o którą nie zawsze jest łatwo. Książka ta to także dowód na to, że normalne życie osób niewpisujących się w normę jest możliwe.