ArtykułyKsiążka

Poznaj trzy najchętniej czytane e-booki w Polsce. Czytałeś?

Porównując z krajami zachodnimi, Polacy kupują niezwykle mało e-booków. Wciąż wolą książki papierowe. Niektórzy uważają, że nawyki czytelników warunkowane są głównie niewielkim dostępem do elektronicznych książek. Panuje przeświadczenie, że ograniczony dostęp do e-booków na polskim rynku wynika z tego, że Polacy nie stronią od piratów. Nielegalny rynek filmów wręcz kwitnie. Z kolei dane opublikowane przez CBOS wskazują, że blisko 50% czytelników czyta książki kupione w księgarniach. Pozostali czytelnicy korzystają z bibliotek, pożyczają od znajomych lub otrzymują książki w prezencie. Tylko 6% czytelników nielegalnie pobiera książki z Sieci. Jeżeli czytelnicy książek są naprawdę tak uczuciowi i odpowiedzialni, jak wynika to z ich deklaracji – wydawcy mogą spać spokojnie. Zwiększenie dostępu do e-booków nie spowoduje spadku sprzedaży książek.

W Polsce papier wciąż jest podstawowym nośnikiem książki. Jeszcze pod koniec 2014 roku 95% czytelników deklarowało, że kupuje głównie książki papierowe. A co czyta 5% Polaków, którzy przekonali się do czytników książek?

Co łączy Crossa i detektywów?

609KSPierwsze miejsca na liście bestsellerów zajął e-book „Dochodzenie” autorstwa Devida Hewsona. Sensacyjna powieść, której fabuła została oparta na amerykańskim serialu „The Killing”. Książka zyskała tak wielką popularność prawdopodobnie dzięki temu, że autor powrócił do klasycznej formy kryminału, w którym jest zbrodnia, jest ofiara i jest detektyw trapiący zbrodniarza. Powieść jest niezwykle tajemnicza i mroczna, ale przede wszystkim wciągająca. Czyta się ją jednym tchem. Hewson naprawdę się napracował, by podtrzymać klimat starych kryminałów, w których praktycznie do ostatniej sceny nie wiadomo, kto jest mordercą.

Po przeczytaniu „Dochodzenia”, całkowicie zmieniamy scenerię i sięgamy po drugi na liście bestsellerowy e-book, czyli „Wyznanie Crossa” autorstwa Sylvi Day. Romantyczno-erotyczna powieść, która zawładnęła sercami czytelniczek z całego świata. Burzliwy romans Evy i Gideona tak bardzo pobudził ich wyobraźnie, że zainspirował do organizowania podróży po Nowym Jorku, których hasłem przewodnim zostało „śladami Crossa”. Jeżeli ktoś jeszcze nie poznał pikantnych szczegółów tej bestsellerowej powieści, warto to nadrobić i czym prędzej kupić e-booka.

Na zakończenie znów powracamy do świata przestępczości i przypominanymy sobie niezapomniane śledztwa Sherlocka Holmesa. Arthur Conan Doyle zalicza się do tych nielicznych pisarzy, którzy potrafili powołać do życia nieśmiertelnych bohaterów. Pomimo upływu 100 lat, Sherlock Holmes wciąż niestrudzenie tropi przestępców. Trzeci na liście bestsellerów e-book „Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa” zawiera zbiór wszystkich napisanych opowiadań o perypetiach detektywa i jego towarzysza. Niesłychana gratka dla miłośników klasyki kryminału i literatury z wyższej półki.