Recenzja książki Charlie i Wielka Szklana Winda. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Niedawno Wydawnictwo Znak wznowiło książkę Roalda Dahla Charlie i Wielka Szklana Winda. Tym razem ta propozycja dla młodszych czytelników jest powiększona o opracowanie, w którym można znaleźć pytania dotyczące opowieści. Przeczytałam tę książkę, zapoznałam się z zadaniami i wracam do Was z recenzją.

Recenzja książki Charlie i Wielka Szklana Winda. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Wielką Szklaną Windą w kosmos

Charlie i Wielka Szklana Winda jest bezpośrednią kontynuacją książki Charlie i Fabryka Czekolady. Willy Wonka zabiera Charliego, jego rodziców, dziadków i wielkie łóżko, z którego nie wychodzi troje staruszków, w podróż Wielką Szklaną Windą. Ta wycieczka będzie niezwykła, na miarę ekscentrycznego właściciela Fabryki Czekolady.

Bohaterzy windą, niczym rakietą, pomkną w kosmos i zwiedzą gigantyczny Hotel Kosmiczny USA. Czeka ich mnóstwo przygód i niebezpieczeństw, o których nie chcę się rozpisywać, żeby nie zepsuć lektury tym z Was, którzy jeszcze nie mieli przyjemności obcować z tą książką. Powiem tylko tyle, że w książce Dahl opowiada historię, która swoją niezwykłością dorównuje poprzedniej książce o przygodach Charliego.

Recenzja książki Charlie i Wielka Szklana Winda

Recenzja książki Charlie i Wielka Szklana Winda. Sprawdź w TaniaKsiazka.plJestem pewna, że książka Charlie i Wielka Szklana Winda zachwyci młodszych i starszych Czytelników. Historia, którą opowiada Roald Dahl, jest zabawna i niesamowita. Momentami przypomina sen, w którym wszystko jest możliwe. Ale ta książka to nie tylko rozrywka.

Autor kreuje charakterystyczne postaci bohaterów. Konstrukcja każdego z nich opiera się na jakiejś dominującej cesze. Mamy zatem niezwykłego Willy’ego Wonkę, który nie lubi typowych ludzkich wad np. chciwości i w charakterystyczny dla siebie, na poły magiczny sposób niechcący doprowadza do tego, że ten, kto na to zasługuje, dostaje nauczkę. Mamy też dobrego, mądrego i  sprawiedliwego Charliego, zdziecinniałego prezydenta, pomocne Umpa-Lumpasy i wiele innych charakterystycznych postaci.

Przy lekturze książki Charlie i Wielka Szklana Winda dzieciaki nie tylko będą się dobrze bawić, dowiedzą się też tego, że nie warto być zachłannym i tego, że warto realizować nawet te najbardziej szalone pomysły.

Wydanie z opracowaniem

Recenzja książki Charlie i Wielka Szklana Winda. Sprawdź w TaniaKsiazka.plNa ostatnich kartach tego wydania młody Czytelnik znajdzie opracowanie dr Agnieszki Kani,  które zawiera pytania do treści. Zróżnicowane zadania sprawią, że dziecko zwróci uwagę na to, co w książce było najważniejsze. Dzięki nim dziecko będzie miało okazję do tego, żeby przemyśleć treść i zastanowić się nad przesłaniem powieści. Młody Czytelnik sprawdzi, ile zapamiętał z lektury. Ponadto, dzięki pytaniom możliwe jest ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Samą powieść poprzedza krótki wstęp. Agnieszka Kania prosi w nim Czytelnika, żeby zastanowił się nad trzema zagadnieniami, które będą poruszone w powieści. Pomoże mu to w lepszym zrozumieniu treści książki.

W książce znajdziemy zabawne i charakterystyczne ilustracje Quentina Blake’a.

Charlie i Wielka Szklana Winda to świetna książka dla dzieci, ale jestem pewna też tego, że przypadnie do gustu starszym Czytelnikom, którzy pielęgnują w sobie wewnętrzne dziecko. 😉 To mądra i zabawna opowieść. Koniecznie powinni sięgnąć po nią wszyscy fani poprzedniej części i książek Roalda Dahla. Dodatkowo opracowanie pomoże dziecku w odpowiednim zrozumieniu treści. Odpowiadanie na pytania dr Agnieszki Kani będzie świetną zabawą.

Za co lubicie książki Roalda Dahla?

To wydanie książki Charlie i Wielka Szklana Winda znajdziecie tutaj.

Ocena Anety
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 9.2/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9.2/10
 • 8.2/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8.2/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
8.9/10

Fragment recenzji

Jestem pewna, że książka Charlie i Wielka Szklana Winda zachwyci młodszych i starszych Czytelników. Historia, którą opowiada Roald Dahl, jest zabawna i niesamowita. Momentami przypomina sen, w którym wszystko jest możliwe. Ale ta książka to nie tylko rozrywka.