Recenzja książki Kosmiczne dziewczyny. Książka dostępna w Księgarni TaniaKsiążka.pl

Niedawno nakładem Wydawnictwa Kobiecego ukazała się ciekawa książka o gwiazdach kosmicznych podróży. To zbiór 50 biografii niezwykłych kobiet, bez których podbój kosmosu nie byłby możliwy – Kosmiczne dziewczyny. Książka Libby Jackson jest historią podboju kosmosu pisaną osiągnięciami kobiet.

Kilka słów o Libby Jackson – autorce książki

Autorką książki jest Libby Jackson, Brytyjka, kierowniczka programu lotów załogowych i mikrograwitacji. Libby od dzieciństwa pasjonowała się kosmosem. Już w klasie maturalnej marzyła o pracy w NASA i nawet dostała zaproszenie do Houston, by mogła przyjrzeć się pracy specjalistów. Obecnie pracuje w Brytyjskiej Narodowej Agencji Kosmicznej i zajmuje się koordynacją pracy specjalistów od lotów załogowych i problemów związanych z mikrograwitacją.

Książka o kosmicznych dziewczynach

Od lat funkcjonuje przekonanie, że sfera nauki związana z kosmosem jest domeną mężczyzn. Na szczęście w dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się głośno o zasługach kobiet. Książka Kosmiczne dziewczyny jest hołdem złożonym znanym i mniej znanym pionierkom nauki, pilotkom i wielu innym kobietom, które miały niezaprzeczalny wpływ na umożliwienie lotów w kosmos. Tak o swoich bohaterkach pisze autorka:

Przedstawione w książce historie łączy wspólny wątek. Kobiety bez względu na epokę, w której przyszło im żyć, nie dały się powstrzymać ograniczeniom, jakie nakładało na nie społeczeństwo, i nie słuchały nikogo, kto by sugerował, że nie mogą, czy nie powinny dążyć do zaspokajania swoich ambicji.

Autorka na początku książki przedstawia laikom, jasny i skondensowany opis dziejów eksploracji kosmosu. Na graficznej osi czasowej umiejscawia najważniejsze wydarzenia: od wydania O obrotach sfer niebieskich Mikołaja Kopernika w 1543 roku, po zaplanowane na 2018 rok misje statków załogowych. Wybiega też w przyszłość i umiejscawia w latach 30 naszego wieku lądowanie człowieka na Marsie. To wprowadzanie jest ciekawym sposobem na zarysowanie historii. Jego czytelna i zrozumiała forma zasługuje na brawa!

Kosmiczne dziewczyny – uporządkowana treść i piękne ilustracje

Umieszczenie biografii Kosmicznych dziewczyn jest uporządkowane. Książka została podzielona na kilka części.

W Przedpolu kosmicznych podróży (do 1957 roku) znajdziemy biografie kilku kobiet, których działalność przyczyniła się do rozwoju nauki i dała podłoże dalszym pracom nad wysłaniem człowieka w kosmos. Przeczytamy  tu m.in.: o Jannette Piccard (1859-1981), francuskiej uczonej, pilotce balonu i pierwszej kobiecie w stratosferze oraz o amerykańskiej pilotce i właścicielce firmy kosmetycznej, pierwszej kobiecie, która przekroczyła barierę dźwięku – Jaqueline Cochran (1906-1980).

Koleją porcję inspirujących biografii znajdziemy w rozdziale Zaranie ery kosmicznej (1957-1972), gdzie poza Walentiną Tiereszkową (pierwszą kobietą w kosmosie) przeczytamy np. o Szwaczkach z ILC, które ręcznie szyły stroje kosmonautów. To historie kobiet, które miały bezpośredni wpływ na wysłanie ludzi w kosmos.

Stacje i promy kosmiczne (1972-2000) to rozdział poświęcony współpracy naukowców z różnych państw, zwłaszcza badaczek i astronautek. Przeczytamy tu też o aktorce z serialu Star Trek (Nichelle Nichols, ur. 1932) i o tym, dlaczego stała się inspiracją dla kobiet i mniejszości etnicznych.

Życie i działalność w kosmosie (2000-2017) dotyczy m.in. kobiet, które przeprowadzają mnóstwo doświadczeń naukowych na stacjach kosmicznych, przygotowując tym samym zaplecze niezbędne do lądowania na Marsie. Tu też znajdziemy biografię Suni Williams (ur. 1965), astronautki, która pierwsza przebiegła w kosmosie maraton.

Przyszłość podbojów kosmicznych to spis biografii kobiet, o których na pewno jeszcze usłyszymy w kontekście ich badań i osiągnięć. Jedną z nich jest Gwynne Shotwell (ur. 1963), prezeska firmy, która zamierza komercyjnie wysłać ludzi na księżyc i na Marsa.

Recenzja książki Kosmiczne dziewczyny. Książka dostępna w Księgarni TaniaKsiążka.plWarto pochwalić wydanie książki. Książka Kosmiczne dziewczyny jest pełna kolorowych ilustracji, głównie są to portrety bohaterek biografii. Autorami grafik są studenci London College of Communication w zakresie ilustracji i mediów wizualnych. Wszystkie prace są zachwycające.

Moja recenzja książki Kosmiczne dziewczyny

Kosmiczne dziewczyny jest książką, którą warto przeczytać. To lektura, którą poleciłabym głównie dziewczynkom i kobietom, ale jestem pewna, że spodoba się też niejednemu mężczyźnie.

Nie trzeba być pasjonatem badań kosmicznych i nauki, żeby tę książkę zrozumieć. Jest napisana tak przejrzyście i przystępnie, że nawet laikom w tematach kosmicznych nie sprawi trudności. Mimo tego, że książka zawiera głównie biografie, nie jest nudna. Każda z opowiedzianych historii jest ciekawa i wciągająca.

I na koniec najważniejsze: z Kosmicznych dziewczyn wyłania się przesłanie, że warto walczyć o swoje marzenia i nie można poddawać się, gdy na drodze spotkamy przeszkody. Co prawda, w dzisiejszych czasach kobietom jest łatwiej zaistnieć w świecie nauki, badań kosmosu i innych dziedzinach uznawanych za męskie, ale osiągnąć sukces mogą tylko te z nas, które są zdeterminowane.

Książkę Kosmiczne dziewczyny warto też podarować dziewczynkom zainteresowanym nauką. Być może, któraś z nich będzie pierwszą kobietą, która postawi stopę na Marsie. 🙂

Jeżeli zainteresowała Was recenzja książki Kosmiczne dziewczyny, to tę publikację możecie znaleźć TUTAJ. Jestem też ciekawa Waszych opinii, dlatego zapraszam do oceniania książki i komentowania. 😉

Powiązane: Nowe książki o kosmosie. Wszystko, czego chciałbyś się dowiedzieć

Ocena Anety
  • 9/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
  • 10/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
  • 10/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
  • 10/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam jakość wydania? - 10/10
9.8/10

Fragment recenzji

Od lat funkcjonuje przekonanie, że sfera nauki związana z kosmosem jest domeną mężczyzn. Na szczęście w dzisiejszych czasach, coraz częściej mówi się głośno o zasługach kobiet. Książka jest hołdem złożonym znanych i mniej znanym pionierkom nauki, pilotkom i wielu innym kobietom, które miały niezaprzeczalny wpływ na umożliwienie lotów w kosmos.
Kosmiczne dziewczyny jest książką, którą warto przeczytać. To lektura, którą poleciłabym głównie dziewczynkom i kobietom, ale jestem pewna, że spodoba się też niejednemu mężczyźnie.
Nie trzeba być pasjonatem badań kosmicznych i nauki, żeby tę książkę zrozumieć. Jest napisana tak przejrzyście i przystępnie, że nawet laikom w tematach kosmicznych nie sprawi trudności. Mimo tego, że książka zawiera głównie biografie, nie jest nudna. Każda z opowiedzianych historii jest ciekawa i wciągająca.