Sędzia gorszego sortu

15 maja ukazała się książka, która jest zapisem wielu godzin rozmów profesora Andrzeja Rzeplińskiego z Janem Osieckim. Książka już samym tytułem nawiązuje do sytuacji politycznej i polsko-polskiego konfliktu – Sędzia gorszego sortu.

Sędzia gorszego sortu – Jan Osiecki zadaje pytania

Sędzia gorszego sortu to wywiad rzeka. Jan Osiecki – dziennikarz, który go przeprowadzał, pisze sam o sobie na Twitterze:

Coraz bardziej autor książek (non fiction) niż dziennikarz (chociaż jeszcze chce mi się pisać od prasy). Socjolog. Nauczyciel akademicki. Patrzę, myślę, klikam.

Osiecki jest autorem kilku książek non fiction, np. Polaków rozmowy o polityce oraz wywiadu rzeki Zbigniew Religa. Człowiek z sercem na dłoni.

Sędzia gorszego sortu – Andrzej Rzepliński odpowiada

Kim jest Andrzej Rzepliński, tytułowy sędzia gorszego sortu? Większość Polaków rozpoznaje profesora i kojarzy jego postać głównie z Trybunałem Konstytucyjnym, z którym był związany jako sędzia od 2007 roku i którego od 2010 roku był prezesem. Ogólnie jest też znane jego zaangażowanie w polityczny konflikt wokół niezależności Trybunału.

Profesor Andrzej Rzepliński opowiada Osieckiemu o tym, dlaczego został prawnikiem. Wraca do początków swojej drogi zawodowej. Wspomina, w jaki sposób trafił do PZPR, z którego został wyrzucony i jak znalazł się w Solidarności.

Sędzia gorszego sortu jest też książką o praworządności i  o tym, dlaczego niezawisłość sędziów jest podstawą zdrowego państwa.

Rzepliński wypowiada się o aktualnej władzy, sytuacji politycznej i Jarosławie Kaczyńskim. Zdradza Osieckiemu kulisy kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Mówi m.in. o tajnych rozmowach z wysłannikami prezesa PiSu.

Ta książka jest przede wszystkim komentarzem do obecnej rzeczywistości politycznej i obozu rządzącego, który zdaniem Rzeplińskiego, dąży do zniszczenia państwa prawa i praworządności w Polsce. Profesor porównuje PiS Jarosława Kaczyńskiego do faszyzmu i przedstawia ku takiemu porównaniu argumenty.

Jestem przekonana o tym, że Sędzia gorszego sortu może być ciekawą lekturą dla osób interesujących się polityką i zaangażowanych politycznie, niezależnie od tego, czy ideologicznie jest im bliżej do lepszego czy gorszego sortu Polaków.

Jeżeli szukacie tej książki, to już nie musicie, ponieważ znajdziecie ją tutaj. A co myślicie o publikacjach dotyczących polityków i innych osób zaangażowanych politycznie?