Sekretne życie kotów: Recenzja książki
Zastanawialiście się kiedyś, co łączy udomowione mruczki z dzikimi kotami? I jak doszło do ich oswojenia? A może jesteście ciekawi, ile gatunków kotowatych występuje na świecie? Odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania dotyczące kotów małych i dużych znajdziesz w książce Sekretne życie kotów.
Dzikie charaktery, czyli o mruczkach małych i dużych
Każdy, kto kiedykolwiek spotkał na swojej drodze mruczka, widząc jego niezależność i wrodzoną niechęć do wykonywania rozkazów, mógł dojść do wniosku, że to nie człowiek udomowił kota, a kot oswoił człowieka. Wniosek ten nie będzie dalekim od prawdy, ponieważ kot domowy, mimo tysięcy lat obcowania z człowiekiem, nie dał się całkowicie oswoić.
Co prawda, porównując kocich lokatorów do ich dziko żyjących kuzynów, możemy przyznać, że poczyniliśmy nie lata postępy w budowaniu międzygatunkowych relacji. Niemniej mruczkom daleko jest do poziomu posłuszeństwa, który możemy egzekwować np. od naszych psich towarzyszy.
Fakt ten przysparza kotom zarówno sympatyków gatunku, jak i sceptyków, niechętnych do bliższych kontaktów. O tym, w jakiej grupie jestem świadczyć może fakt, że piszę ten tekst z kilkoma futrzastymi kilogramami na brzuchu, które wbijają we mnie pazurki i ograniczają pole widzenia, nie mając jednocześnie nic przeciwko tym uroczym niedogodnościom.
Żeby poznać kota, nie wystarczy jedynie uważna obserwacja. Warto również poznać jego anatomię i odkryć drapieżne supermoce skryjące się pod niepozornym płaszczykiem futrzastej uroczości. Również to, w jaki sposób wyrażają swoje emocje, zrozumieć znaczenie drobnych codziennych gestów.
Ale jeśli i naprawdę chcemy dowiedzieć się, kto mieszka pod naszym dachem, warto cofnąć się o kilka tysięcy lat, by zrozumieć kiedy, jak i dlaczego koty zaczęły być naszymi towarzyszami. Na koniec zaś dowiedzieć się co nieco o ich nieco dzikszym wcieleniu, badając pozostałe gatunki kotowatych.
Na szczęście tutaj z ratunkiem przychodzi Sekretne życie kotów! Książka dla wszystkich tych, których ciekawią gatunki kotowate.
Poznaj Sekretne życie kotów!
Jeśli jest się kociarzem, sięgając po tytuł dotyczący kotów, ma się raczej dość wysokie wymagania. Na szczęście książka Andrzeja G. Kruszewicza i Agnieszki Czujkowskiej w pełni wymagania te spełnia! To, co rzuciło mi się na pierwszy rzut oka, to ciekawa formuła graficzna wydania.
Wizualnie treść przywodzi mi na myśl stare leksykony i podręczniki od biologii, które znajdowałam w książkowych zbiorach mojego dziadka. W moim osobistym odczuciu jest to zdecydowany plus tego tytułu.
Ponadto to, co w takich tytułach jest najważniejsze, książkę cechuje przemyślany kierunek rozważań i narracyjnie zgrabne poprowadzenie przez kolejne wątki. Tytuł czyta się z ogromną ciekawością. Z niezwykłą przyjemnością odkrywałam wszelkie zakamarki kociego świata. Autorzy w klarowny sposób tłumaczą najciekawsze zagadnienia i potrafią wyłuskać to, co najciekawsze, nie pozwalając na nudę.
Ja książkę serdecznie Wam polecam. Bynajmniej nie tylko jako kociara, ale również jako wielka miłośniczka dobrych książek popularnonaukowych, do których z pewnością zaliczam tytuł Sekretne życie kotów. Niewątpliwie jest to książka, która miłośnikom pozwoli pokochać kotowate jeszcze mocniej. Sceptykom zaś nieco bardziej rozjaśni zawiłości kociego świata, zmniejszając co nieco dystans międzygatunkowy. 🙂
Jeśli szukasz książki Sekretne życie kotów, możesz ją znaleźć tutaj.
Ania ocenia:
-
9/10
-
10/10
-
9/10
-
10/10
Fragment recenzji
Jeśli i naprawdę chcemy dowiedzieć się, kto mieszka pod naszym dachem, warto cofnąć się o kilka tysięcy lat, by zrozumieć kiedy, jak i dlaczego koty zaczęły być naszymi towarzyszami. Na koniec zaś dowiedzieć się co nieco o ich nieco dzikszym wcieleniu, badając pozostałe gatunki kotowatych.
Na szczęście tutaj z ratunkiem przychodzi Sekretne życie kotów! Książka dla wszystkich tych, których ciekawią gatunki kotowate.