Pomysł na prezent

Skończyła się era „Chińczyka” – poznaj niesamowite gry dla całej rodziny

Gra planszowa to świetna alternatywa dla wieczornego filmu, gry komputerowej, a nawet ulubionej książki. Największą zaletą gier jest to, że pozwalają na spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Dziś rozmawia się coraz trudniej, a 2-3 godziny spędzone nad ulubioną „planszówką” to świetny pretekst do rodzinnych pogawędek. Niektórzy żyją jeszcze w XX wieku i pojęcie „gra planszowa” utożsamiają z „chińczykiem” i „warcabami”. A trzeba wiedzieć, że dziś oferta gier planszowych jest tak szeroka i tak różnorodna, że można mieć niemały problem z wyborem tej jedynej i najciekawszej. Gry planszowe i karciane przeżywają prawdziwy renesans. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w kilka naraz. Nie martw się, na pewno się nie zmarnują. Wręcz przeciwnie.

Zanim zdecydujesz się na rodzinną grę, zwróć uwagę, komu jest ona dedykowana. Wiele gier planszowych na rynku to tak naprawdę gry dla dorosłych lub ewentualnie starszych dzieci. Jeżeli w twojej rodzinie są starsze dzieci, i z reguły nie macie zbyt wiele czasu, a chcecie miło spędzić czas w rodzinnym gronie, to sięgnijcie po niesamowitą grę „Pandemia Lacerta”. Wystarczy 60 minut, by rozegrać całą partię. Zadaniem graczy jest wynalezienie szczepionki na śmiertelną chorobę unicestwiającą ludzkość. Zasady są raczej proste, choć gra jest polecana od 14 roku życia.

Activity PiątnikJeżeli szukasz jednak gry dla młodszych graczy, to z pewnością zainteresuje cię wielokrotnie nagradzana edukacyjna gra „Activity”. Śmiech i rozrywka dla całej rodziny – gwarantowane. Gracze na przemian rysują, opisują lub pokazują hasła, których znaczenie muszą odgadywać przeciwnicy. Doskonała gra dla większej rodziny. Dedykowana od 8 roku życia, ale z całą pewnością poradzą sobie także młodsze dzieci.

karty UNO

Kolejna propozycja od Mattel to zestaw kart do gry UNO. Prosta gra karciana dla 2, 3, a nawet 10 osób. Bez problemu poradzi sobie z nią sześciolatek. Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart. Gra jest bardzo podobna do kakao. Karty pozostawione w rękach to punkty dla przeciwnika. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie 500 punktów. Szybki sposób na naukę dzieci fair play, spostrzegawczości i refleksu. Gra, w którą uwielbiają grać dzieci i dorośli.

taboo

Jeżeli nie lubicie gier planszowych ani karcianych, to może do gustu przypadnie wam gra słowna od Hasbro – Gra Taboo. Idealna na imprezy rodzinne. Zapewnia ogromną porcję śmiechu i zabawy. Gra polecana od 13 roku życia. Gracze starają się odgadnąć wylosowane hasła. Można robić wszystko, by członkowie drużyny odgadli, za wyjątkiem używania zakazanych słów. Wygrywa drużyna, która odgadnie jak najwięcej haseł.

Największe zalety gier planszowych:

  • rozwijają kreatywność,

  • uczą zasad fair play,

  • uczą wytrwałości,

  • uczą praktycznych umiejętności,

  • trenują pamięć, rozwijają zdolności manualne,

  • pozwalają na spędzenie czasu w rodzinnym gronie,

  • stanowią znakomitą alternatywę dla gier komputerowych.