Książka, która położyła literacki świat na kolana, właśnie trafiła do sprzedaży.
Słowik Kristin Hannah to książka gigant. Trafia na polskie półki księgarskie z tytułem Książki roku Amazona, Książki roku iTunes, Wall Street Journal, Library Journal i BuzzFeed. Jakby tego było mało otrzymała bezprecedensową, niezwykle wysoką ocenę od czytelników na Goodreads.com (4,53 na ponad 200 tys. ocen). Obecnie książka w ekspresowym tempie jest ekranizowana. Jaką historię zanucił Słowik, że położył literacki świat na kolana?
…because this book owned my heart
Czytelnicy piszą: ta książka zawładnęła moim sercem; ostatnie dziesięć stron czytałam ze łzami w oczach; piszę tą recenzję płacząc lub podsumowując całą historię jednym słowem: piękna.
Słowik to opowieść o kobietach, mimo, że jak dowiadujemy się, to mężczyźni odgrywają największą rolę podczas wojen. Jednak autorka tej książki, zwraca uwagę na kobiety. Na matki, żony, córki, siostry, które zderzają się pewnego dnia z wielką czarną, ścianą, którą jest wojna. I przewrotnie przecież wojna też jest kobietą.
Słowik Kristin Hannah, czyli historia o miłości, przyjaźni, wojnie i poświeceniu.
Mój mąż niedługo wróci do domu.
Wszyscy, mamy nadzieję, że wrócimy do domu.
Słowik to historia wielowątkowa, której akcja rozgrywa się w okupowanej Francji. Autorka skupia swoją uwagę na życiu dwóch sióstr, Isabelle i Vianne. Obie siostry są tak różne jak słońce i księżyc, jak woda i ogień. Jedna jest rozsądna i woli postępować tak, jak trzeba, druga to buntowniczka, która przystępuje do ruchu oporu i dostaje pseudonim Słowik.
W ten październikowy poranek, kiedy wsiądzie do tego pociągu jej życie na zawsze się zmieni. Nie będzie już dziewczyną z księgarni….
Od tej pory będzie Juliette Gervaise, a jej pseudonim to Słowik.
Śledząc losy sióstr obserwujemy jak się zmieniają, jak odkrywają prawdę o sobie. Jedna będzie tęskniła za mężem, który wyruszy na front i będzie musiała zmierzyć się z ekstremalną sytuacją, jaką jest wprowadzenie się do jej domu niemieckiego żołnierza. Druga siostra pewnego dnia wyruszy pociągiem, aby stać się członkinią ruchu oporu i wziąć sprawy w swoje ręce. Ten dzień, kiedy jej pociąg odjedzie ze stacji, zmieni wszystko, w jednej sekundzie będzie dawną sobą, w drugiej już kimś zupełnie innym – Słowikiem.
Słowik Kristin Hannah, czyli znamy się na tyle, na ile nas sprawdzono
Jednak Słowik to nie tylko opowieść o kobietach, które zetknęły się z okrucieństwem wojny ale przede wszystkim o miłości, odwadze i o odkrywaniu prawdy o sobie. Szczególnie ta prawda, jest rzeczą niezwykle cenną w tej powieści. To jak człowiek, który myśli, że całe życie wiedział, jak się zachowa, co zrobi, kim jest. pewnego dnia odkrywa, że ma w sobie odwagę, o której istnieniu nie miał pojęcia. Zdolność do przetrwania największego okrucieństwa, o którą nawet siebie nie podejrzewał.
To opowieść nie tylko o wielkiej miłości, która wyrasta na nieurodzajnej i splamionej krwią ziemi, ale także o niezwykłej relacji dwóch sióstr, tak różnych, a tak podobnych. Okazuje się, że podczas wojny nic nie jest pewne, nic oprócz miłości, która staje się tarczą w najczarniejszej godzinie.
Słowik to w końcu taka książka, której nie można przestać czytać. To taka książka, która zmienia nasze palny, każe przełożyć spotkania, zaplanować dzień na nowo. To taka książka, która nawet, kiedy się kończy, dalej żyje w naszym myślach i sercach. I wreszcie to taka książka, która porusza nas do głębi, do najmniejszego, najdelikatniejszego miejsca w naszych sercach, tym bardziej kiedy uświadamiamy sobie, że jest oparta na prawdziwej historii.
Tym razem, wersja: najpierw książka potem film – obowiązkowa.