Strzępki życia

Czy wiesz, że grzybom bliżej jest do świata zwierząt, niż roślin? I że to właśnie od tych enigmatycznych organizmów może zależeć nasza przyszłość? Daj porwać się magii królewstwa grzybów i razem ze mną sięgnij po książkę Strzępki życia.

Świat, którego nie znamy

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o grzybach? Jesienne zbiory kurek, prawdziwków i rydzów? A może niechciany ciemny gość w rogu zawilgotniałej łazienki? Być może wybiegasz myślami nieco dalej i przypominasz sobie, że to dzięki grzybom mamy penicylinę i leki na wiele chorób?

Nawet, jeśli Twoje skojarzenia nie kończą się na ten krótkiej liście, to wszelka zdobyta przez nas wiedza stanowi zaledwie kroplę w morzu poznania tych niezwykłych organizmów.

Bo czy wiesz, że mimo licznych prób sklasyfikowania, szacuje się, że około 90% grzybów pozostaje wciąż nieodkrytych? Dlatego nawet, jeśli wiesz już co nieco na temat bogactwa królestwa fungi, wciąż istnieje wiele fascynujących faktów do odkrycia!

Strzępki życia to tytuł, który znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Strzępki życia to tytuł, który pomaga w nieco lepszym zrozumieniu tajemniczego królestwa grzybów. Merlin (cóż to za wspaniałe imię dla mykologa!) Sheldrake odkrywa przed nami tajemnice tych niesamowitych organizmów oraz wyjaśnia ich wpływ na nasze życie.

Autor prowadzi nas przez niesamowite fakty o grzybach, od ich roli w powstawaniu życia na lądzie po ich zdolność do przetrwania w kosmosie. Wyjaśnia, jak grzyby, mimo braku posiadania mózgu, rozwiązują skomplikowane problemy i wpływają na zachowanie zwierząt. Ta książka to nie tylko naukowa opowieść, ale także dowód na złożoność i piękno natury.

W książce znajdziemy również rozdziały poświęcone psychodelicznym właściwościom niektórych grzybów. Bo czy wiesz, że grzyby te zdolność rozkładania szkodliwych substancji? I to m.in. ta wiedza otwiera nowe perspektywy w dziedzinie ekologii i technologii. A to wszystko to zaledwie ułamek możliwości, jakie może przynieść dalsza eksploracja ich świata.

Strzępki życia – recenzja książki

Strzępki życia to nie tylko źródło wiedzy. To także zaproszenie do zastanowienia się nad naszą współzależnością z naturą. Sheldrake bowiem nie tylko przedstawia informacje na temat mykologii. Autor skłania nas także do refleksji nad naszym miejscem w ekosystemie i wpływem, jaki mamy na środowisko.

To zarówno fascynująca lektura na temat nieskończonych możliwości grzybów, jak i przestroga. Bowiem po jednej stronie znajdziemy grzyby, dzięki którym powstają sery pleśniowe. Po drugiej zaś będą takie, które infekują insekty tworząc armię mrówek-zombie.

Jeśli znasz historię serialu i gry o postapokaliptycznych grzybach, które przetrwały (a właściwie zgotowały) koniec świata, wiesz, że lepiej nie mieć grzybów za przeciwników, bo może okazać się, że są od nas o wiele bardziej przebiegłe i lepiej przygotowane na wszelką ewentualność.

To, co, moim zdaniem, stanowi spory atut książki, to zarówno znawstwo tematu, jak i ogromna pasja autora. Czytając Strzępki z przyjemnością zanurzałam się w opowieść fascynata, który godzinami mógłby rozprawiać się na ulubiony temat. Nie sposób więc nie dać się pochłonąć magii tej narracji, a przy okazji uśmiechnąć się, widząc ile radości sprawia Sheldrake’owi odkrywanie przed nami tajemnic świata fungi.

Jeśli fascynuje Cię złożoność naszego ekosystemu, lubisz dowiadywać się nowych rzeczy o otaczającym Cię świecie albo po prostu oglądałe/aś (lub grałe/aś w) The Last of Us i dotarło do Ciebie, że tak naprawdę to nie do końca rozumiesz ich naturę, jest to tytuł właśnie dla Ciebie!

Książka nie tylko dostarczy Ci wiedzy. To tytuł, który zainspiruje Cię do zmiany perspektywy i niejednokrotnie zaskoczy. Jest to podróż, która otworzy przed Tobą drzwi do niesamowitego świata grzybów. Bo cokolwiek o nich wiemy, wciąż wiemy o nich za mało.

Daj zabrać się w podróż szlakami tajemnic królestwa grzybów wraz z tytułem Strzępki życia, który znajdziesz tu.

Ania ocenia:
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 9/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam warstwę merytoryczną tytułu? - 10/10
9.3/10

Fragment recenzji

To zarówno fascynująca lektura na temat nieskończonych możliwości grzybów, jak i przestroga. Bowiem po jednej stronie znajdziemy grzyby, dzięki którym powstają sery pleśniowe. Po drugiej zaś będą takie, które infekują insekty tworząc armię mrówek-zombie. Jeśli znasz historię serialu i gry o postapokaliptycznych grzybach, które przetrwały (a właściwie zgotowały) koniec świata, wiesz, że lepiej nie mieć grzybów za przeciwników, bo może okazać się, że są od nas o wiele bardziej przebiegłe i lepiej przygotowane na wszelką ewentualność.

To, co, moim zdaniem, stanowi spory atut książki, to zarówno znawstwo tematu, jak i ogromna pasja autora. Czytając Strzępki z przyjemnością zanurzałam się w opowieść fascynata, który godzinami mógłby rozprawiać się na ulubiony temat. Nie sposób więc nie dać się pochłonąć magii tej narracji, a przy okazji uśmiechnąć się, widząc ile radości sprawia Sheldrake’owi odkrywanie przed nami tajemnic świata fungi.