The New Academy Prize in Literature 2018. Poznaliśmy finalistów
Jakiś czas temu zachęcałam Was do głosowania na Olgę Tokarczuk, która znalazła się wśród nominowanych do The New Prize in Litarature 2018. To nagroda, którą znamy też jako Alternatywny Nobel i Nowy Nobel. Niestety głosów było za mało, żeby polska pisarka znalazła się w finale. Poznaliśmy nazwiska pisarzy, których zakwalifikowano do ścisłego finału konkursu.
The New Academy Prize in Literature 2018
O tym, dlaczego w tym roku Literacka Nagroda Nobla nie zostanie przyznana i szerzej o Nowej Akademii wspomniałam Wam w artykule:
Na początku szwedzcy bibliotekarze stworzyli listę wartościowych autorów, na których później na oficjalnej stronie Nowej Akademii mogli głosować internauci.
Dzięki temu wyłoniono czwórkę finalistów nagrody, która ma być przyznana w tym roku zamiast Literackiej Nagrody Nobla, The New Academy Prize in Literature 2018. Jeden z nich zostanie laureaten Alternatywnego Nobla.
The New Academy Prize in Literature 2018. Poznaliśmy finalistów
Szansę na The New Academy Prize in Literature 2018 mają:
Maryse Condé, urodzona w 1937 roku w Pointe-à-Pitre, pisarka. Uznaje się ją za najwybitniejszą autorkę karaibską. Napisała około 20 powieści i jest laureatką wielu prestiżowych nagród. W swoich dziełach literackich skupia się na tym, w jaki sposób kolonializm zmienił świat i jak poszkodowani odzyskują swoje dziedzictwo.
W polskim przekładzie w 2007 roku ukazała się jej książka Ja, Tituba, czarownica z Salem.
Haruki Murakami urodził się w 1949 roku w Kioto. Mieszkał w Stanach, teraz związany jest z Tokio. Jest jednym z najbardziej znanych japońskich autorów i pisarzy. Od wielu lat mówi się o nim jako kandydacie do Literackiej Nagrody Nobla.
To pisarz, którego znają i cenią polscy Czytelnicy. Jego książki możecie znaleźć tutaj. Moją ulubioną jest Norwegian Wood, którą z całego serca polecam.
Kim Thúy urodziła się w 1968 w Sajgonie, w Wietnamie. Ten kraj opuściła, gdy miała 10 lat. Ze statusem uchodźcy dorastała w Kanadzie. Specjalizuje się w krótkich formach prozatorskich, które podejmują temat bycia emigrantem i poszukiwania tożsamości.
Polscy Czytelnicy mieli okazję poznać jej książkę Ru wydaną w 2012 roku.
Ostatnim finalistą został angielski pisarz Neil Gaiman (rocznik 1960). Obecni mieszka w Stanach. Poza pisaniem jest scenarzystą i redaktorem. Jego powieści są na pewno znane fanom fantasy i powieści grozy.
W Polsce ten autor ma wielu wiernych fanów. Jego książki możecie znaleźć tutaj.
O tym, kto zostanie laureatem The New Academy Prize in Literature 2018, dowiemy się 14 października, a zwycięzca odbierze nagrodę 10 grudnia podczas uroczystej Gali. Wtedy też Nowa Akademia zostanie rozwiązana.
Co myślicie o pomyśle przyznania Alternatywnego Nobla? Jak oceniacie wybór laureatów?